header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام طراح گرافیست مسلط به کرل و فتوشاپ و ایندیزاین
استخدام کافی من و کمک کافی من در شهر کرج
استخدام جوشکار co2 جهت کار در پرهام سوله در قم
استخدام ۵ ردیف شغلی در گروه صنعتی منگان
استخدام تعدادی نصاب کولر آبی جهت کار در قم
استخدام کارشناس کنترل کیفیت جهت شرکت معتبر در اصفهان
استخدام بازاریاب جهت کار در تولیدی در قم
استخدام رستوران زنجیره ای چیلی هاوس در تهران
استخدام فروشنده حضوری جهت شرکت فرآورده های انجمادی کاله آمل
استخدام راننده در تاکسی تلفنی معراج در قم
استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در قم
استخدام تعدادی نقطه و سایه کار جهت طراحی فرش ماشینی
استخدام یک آشپز و کمک آشپز جهت کار در غذای آماده در بیرجند
استخدام منشی مسلط به سیستم حسابداری – اصفهان
استخدام فروشنده جهت همکاری در فروشگاه در بیرجند
استخدام منشی تمام وقت در اصفهان
استخدام مسئول IT جهت پشتیبانی و ایجاد محتوا
استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کار در مبل سازی در قم
استخدام پرستار تمام وقت خانم جهت نگهداری سالمند در بیرجند
استخدام فروشنده حرفه ای عطر و ادکلن در تهران امامزاده حسن

گردشگری روستایی

گردشگری روستایی بخشی از بازار گردشگری و منبعی برای اشتغال و درآمد بوده و می توان آنرا ابزار مهمی برای توسعه اقتصادی -  اجتماعی و اکولوژیکی (بوم­ شناختی) جوامع روستایی قلمداد کرد. در کشورهای بسیاری این امر با خط مشی­ های کشاورزی در ارتباط است و غالبا به عنوان راهبردی برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سنتی روستایی ارتقا داده می­ شود (قادری و همکاران، 1390).

 در تعریفی دیگر محققین اذعان داشته­ اند که تاریخ، فرهنگ، شیوه زندگی و زبان هر قوم در یک منبع فراگیر به هم بافته شده است که درک و شناخت این نسخ  فقط از راه مشاهده مستقیم آن بهتر حاصل می شود و بی­ شناخت این نسخ فراگیر در جوامع گوناگون، فرهنگ جامعه اگر نپوسد و از بین نرود، بی­شک از رشد باز می ماند. بنابراین گردشگری در فضایی که سرنوشت فرهنگها به هم وابسته­ اند، یک گفتگوی گسترده فرهنگی است که سیاحتگران و گردشگران، پیام­ آوران سازگاری بین این فرهنگها با یکدیگر و ابزاری برای ایجاد تفاهم میان آنها هستند. به دنبال این مباحث، گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی - اجتماعی و اقتصادی در نیمه دوم قرن 18 میلادی در اروپا به خصوص انگلستان ظاهر شد، که نه تنها شامل جاذبه ­ها، امکانات و فعالیتهای تفریحی میشود، بلکه نیازمند خدمات و ارائه تسهیلاتی برای گردشگران نیز هست. بدین منوال گردشگری روستایی میتواند به کلیه فعالیتها و خدماتی که بوسیله کشاورزان، مردم و دولتها برای تفریح، استراحت و جذب توریست و نیز فعالیتهایی که بوسیله گردشگران روستایی صورت میگیرد، گفته شود. همچنین جریان گردشگری روستایی را میتوان (زمینه اطلاقی به گردشگرانی دانست که برای گذران اوقات فراغت خود در یک روستا یا در نزدیکی آن اقامت کرده و نسبت به وضع زندگی و شرایط محلی روستا کسب آگاهی می ­کنند (شمس­ الدینی، 1389). در نهایت گردشگری روستایی نتیجه یک مفهوم فراگیر از گریزهای شهری است که در سیطره سرمایه­ داری، رهیافت پسافوردیسم را در عبور از نگرش تک محور در نواحی روستایی در قالب کنش پذیری اقتصادی – اجتماعی که می تواند زمینه ­ساز درآمد و اشتغال باشد، در آمیختگی با صنعت زمین­ داری به اجرا می گذارد (مافی و سقایی، 1387).

آپرمان معتقد است که گردشگری روستایی به فعالیتهای مزرعه و غیرمزرعه ­ای گفته می­شود که در جوامع و نواحی روستایی انجام می­گیرد. اما فعالیتهای تفریحی بیرونی مانند پارکهای موضوعی و نواحی حیات وحش را شامل نمی شود (آپرمن، 1996). از سوی دیگر دات، گردشگری را اینگونه تعریف می کند: فعالیتی چند وجهی که در محیطی خارج از شهر صورت می گیرد و به گردشگران ماهیت زندگی روستایی را نشان می دهد (دات، 1994).

طالب در مقاله خود بیان کرده است که اصطلاح گردشگری روستایی در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی است. در فنلاند، گردشگری روستایی معمولا به معنی اجاره دادن خانه ­های روستایی به گردشگران و تدارک مواد غذایی در روستا است. در اسلوونی، بخش مهمی از گردشگری روستایی را گردشگری با خانواده مزرعه­ داران تشکیل می­دهد که در آن، گردشگران در کنار خانواده کشاورزان یا در یک اتاق مجزا اقامت می­ نمایند. در هلند، گردشگری روستایی به معنی چادرزدن در مزرعه است که در مسیر مجاور مزارع با فعالیتهایی نظیر قایق­ سواری، پیاده­ روی یا اسب­ سواری پیوند خورده است (طالب و همکاران، 1389).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  شمس­ الدینی، علی (1389). گردشگری روستایی راهکاری سازنده برای توسعه روستایی (نمونه موردی: روستای فهلیان). فصلنامه مسکن و محیط روستا، شماره 131، صفحات 107-95.

  قادری، اسماعیل و عزتی، عزتی، عزت الله و حسین پور، شکوفه (1390)، بررسی توسعه گردشگری روستایی در بخش آسارا شهرستان کرج، فصلنامه جغرافیایی سرزمین، سال 8، شماره 31، صص 30-17.

  مافی، عزت الله و سقایی، مهدی (1387)، تحلیلی بر گردشگری روستایی در پیرامون کلان شهرها، مجله جغرافیا و توسعه ناحیه­ای، شماره 10، صص 40-21.

  طالب، مهدی؛ میرزایی، حسین و بخشی­زاده، حسین (1389). برنامه­ریزی تعاملی گردشگری روستایی با رهیافت ارزیابی مشارکتی روستایی (مورد مطالعه: روستای وکیل­آباد سردابه)، فصلنامه پژوهشهای جغرافیای انسانی، شماره 71، صفحات 34-19.

Dot, Smith (1994),  National  Rural  Tourism  strategy,  Commonwealth  Department  of  Tourism, Canberra.

Oppermann,  Martin.,  (1996),  Rural  Tourism  in  southern  Germany,  Annals  of  Tourism Research, Vol. 23, No. 1, pp. 86-102.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام حسابدار،مدیر تولید (رشته صنایع و مکانیک) در استان البرز
استخدام مسئول فنی رشته مهندسی پزشکی یا الکترونیک در شیراز
استخدام کارشناس زبان انگلیسی در شرکت بهساد در مرکزی
استخدام مسئول بازرگانی،کارمند فروش تجهیزات پزشکی در تهران
استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،حسابدار،منشی دفتر
استخدام منشی مسلط به کامپیوتر در یک شرکت معتبر
استخدام ویزیتور،مدیر فروش،سرپرست فروش در خوزستان
استخدام مدیر بازرگانی خارجی،مهندس مکانیک،نرم افزار و برق
استخدام ۵ ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مرکزی
استخدام کارشناس اداری خانم در شرکت رای نگین پرتیکان
استخدام مدیر حمل ونقل درشرکت سیمان جوین درخراسان رضوی
استخدام راننده آقا با خودرو در تاکسی بیسیم ۱۸۲۸ اهواز
استخدام اپراتور چاپ آشنا به نرم افزار های گرافیکی در تهران
استخدام اپراتورتلفن,راننده باخودرو درتاکسی بیسیم ۱۸۲۸دراهواز
استخدام برنامه نویس اندروید،طراح وب در مهندسی یلدا در اصفهان
استخدام مدرس زبان انگلیسی در آکادمی زبان سفیر گفتمان
استخدام حسابدار در شرکت کشت و صنعت مهرآفرید مانا در کرج
استخدام منشی و کارشناس حقوقی در شرکتی معتبر در تهران
استخدام کارشناس ایمنی،بهداشت آقادریک شرکت صنایع غذایی درکرج
استخدام طراح وب،تکنسین شبکه،منشی،کارشناس حقوقی
استخدام کارشناس فروش تلفنی درشرکتی معتبر در زمینه فروش نرم افزار