header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام ۶ ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی در آذربایجان شرقی
استخدام کارمند آزمایشگاه(R&D)،کارشناس کامپیوتر،کارمند -تبریز
استخدام بازاریاب شوینده آقا در شرکت پخش عقاب در تهران
استخدام فروشنده خانم،باحقوق،مزایای عالی در شرکت معتبر در تهران
استخدام برنامه نویس Xamarin،FrontEnd،BackEnd در آسیا پرداز
استخدام بازاریاب باحقوق ثابت،پورسانت دریک شرکت معتبر
استخدام بازاریاب باتجربه،باحقوق ثابت و پورسانت در خراسان جنوبی
استخدام منشی مسلط به انگلیسی در یک شرکت تجهیزات پزشکی
استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی و هنری آفتاب ایرانیان
استخدام منشی آشنا به فتوشاپ و عکاسی در استودیو عکس واژه
استخدام بازاریاب اینترنتی در شرکت معتبر در اصفهان
استخدام وردپرس کاربابیمه،حقوق ثابت،قراردادرسمی،یک ساله،پاداش
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر شاهرود،سمنان
استخدام کارشناس فروش مسلط به تکنیک های فروش در تهران
استخدام برنامه نویس ++c تمام وقت در شرکت رازق در تهران
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر بوشهر و برازجان
استخدام طراح گرافیست مسلط به فتوشاپ در مجموعه سارینا
استخدام کارشناس فروش در شرکت عصر قلم آفتاب ایرانیان
استخدام فروشنده باحقوق ثابت،پورسانت در شرکت پرشین ویرا ویژن
استخدام ویزیتور و موزع در شرکت خاقانی نوین سپاهان در اصفهان

گردشگری روستایی

گردشگری روستایی بخشی از بازار گردشگری و منبعی برای اشتغال و درآمد بوده و می توان آنرا ابزار مهمی برای توسعه اقتصادی -  اجتماعی و اکولوژیکی (بوم­ شناختی) جوامع روستایی قلمداد کرد. در کشورهای بسیاری این امر با خط مشی­ های کشاورزی در ارتباط است و غالبا به عنوان راهبردی برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سنتی روستایی ارتقا داده می­ شود (قادری و همکاران، 1390).

 در تعریفی دیگر محققین اذعان داشته­ اند که تاریخ، فرهنگ، شیوه زندگی و زبان هر قوم در یک منبع فراگیر به هم بافته شده است که درک و شناخت این نسخ  فقط از راه مشاهده مستقیم آن بهتر حاصل می شود و بی­ شناخت این نسخ فراگیر در جوامع گوناگون، فرهنگ جامعه اگر نپوسد و از بین نرود، بی­شک از رشد باز می ماند. بنابراین گردشگری در فضایی که سرنوشت فرهنگها به هم وابسته­ اند، یک گفتگوی گسترده فرهنگی است که سیاحتگران و گردشگران، پیام­ آوران سازگاری بین این فرهنگها با یکدیگر و ابزاری برای ایجاد تفاهم میان آنها هستند. به دنبال این مباحث، گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی - اجتماعی و اقتصادی در نیمه دوم قرن 18 میلادی در اروپا به خصوص انگلستان ظاهر شد، که نه تنها شامل جاذبه ­ها، امکانات و فعالیتهای تفریحی میشود، بلکه نیازمند خدمات و ارائه تسهیلاتی برای گردشگران نیز هست. بدین منوال گردشگری روستایی میتواند به کلیه فعالیتها و خدماتی که بوسیله کشاورزان، مردم و دولتها برای تفریح، استراحت و جذب توریست و نیز فعالیتهایی که بوسیله گردشگران روستایی صورت میگیرد، گفته شود. همچنین جریان گردشگری روستایی را میتوان (زمینه اطلاقی به گردشگرانی دانست که برای گذران اوقات فراغت خود در یک روستا یا در نزدیکی آن اقامت کرده و نسبت به وضع زندگی و شرایط محلی روستا کسب آگاهی می ­کنند (شمس­ الدینی، 1389). در نهایت گردشگری روستایی نتیجه یک مفهوم فراگیر از گریزهای شهری است که در سیطره سرمایه­ داری، رهیافت پسافوردیسم را در عبور از نگرش تک محور در نواحی روستایی در قالب کنش پذیری اقتصادی – اجتماعی که می تواند زمینه ­ساز درآمد و اشتغال باشد، در آمیختگی با صنعت زمین­ داری به اجرا می گذارد (مافی و سقایی، 1387).

آپرمان معتقد است که گردشگری روستایی به فعالیتهای مزرعه و غیرمزرعه ­ای گفته می­شود که در جوامع و نواحی روستایی انجام می­گیرد. اما فعالیتهای تفریحی بیرونی مانند پارکهای موضوعی و نواحی حیات وحش را شامل نمی شود (آپرمن، 1996). از سوی دیگر دات، گردشگری را اینگونه تعریف می کند: فعالیتی چند وجهی که در محیطی خارج از شهر صورت می گیرد و به گردشگران ماهیت زندگی روستایی را نشان می دهد (دات، 1994).

طالب در مقاله خود بیان کرده است که اصطلاح گردشگری روستایی در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی است. در فنلاند، گردشگری روستایی معمولا به معنی اجاره دادن خانه ­های روستایی به گردشگران و تدارک مواد غذایی در روستا است. در اسلوونی، بخش مهمی از گردشگری روستایی را گردشگری با خانواده مزرعه­ داران تشکیل می­دهد که در آن، گردشگران در کنار خانواده کشاورزان یا در یک اتاق مجزا اقامت می­ نمایند. در هلند، گردشگری روستایی به معنی چادرزدن در مزرعه است که در مسیر مجاور مزارع با فعالیتهایی نظیر قایق­ سواری، پیاده­ روی یا اسب­ سواری پیوند خورده است (طالب و همکاران، 1389).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  شمس­ الدینی، علی (1389). گردشگری روستایی راهکاری سازنده برای توسعه روستایی (نمونه موردی: روستای فهلیان). فصلنامه مسکن و محیط روستا، شماره 131، صفحات 107-95.

  قادری، اسماعیل و عزتی، عزتی، عزت الله و حسین پور، شکوفه (1390)، بررسی توسعه گردشگری روستایی در بخش آسارا شهرستان کرج، فصلنامه جغرافیایی سرزمین، سال 8، شماره 31، صص 30-17.

  مافی، عزت الله و سقایی، مهدی (1387)، تحلیلی بر گردشگری روستایی در پیرامون کلان شهرها، مجله جغرافیا و توسعه ناحیه­ای، شماره 10، صص 40-21.

  طالب، مهدی؛ میرزایی، حسین و بخشی­زاده، حسین (1389). برنامه­ریزی تعاملی گردشگری روستایی با رهیافت ارزیابی مشارکتی روستایی (مورد مطالعه: روستای وکیل­آباد سردابه)، فصلنامه پژوهشهای جغرافیای انسانی، شماره 71، صفحات 34-19.

Dot, Smith (1994),  National  Rural  Tourism  strategy,  Commonwealth  Department  of  Tourism, Canberra.

Oppermann,  Martin.,  (1996),  Rural  Tourism  in  southern  Germany,  Annals  of  Tourism Research, Vol. 23, No. 1, pp. 86-102.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام نسخه پیچ با سابقه کار و مجرب در کرج
استخدام کارگر نیمه ماهر جوان در منطقه تجاری در تهران
استخدام فوق دیپلم مددکاری در شهر کرج
استخدام نگهبان در یک گروه تولیدی و صنتعی مبلمان در مشهد
استخدام سرپرست کارگاه ترجیحاً فوق دیپلم در تهران
استخدام خانم جهت نظافت و آشپزی در شهر تهران
استخدام صندوقدار جهت کار در کترینگ مهنا در مشهد
استخدام یک آبدارچی آقا جهت دفتر پیشخوان دولت در تهران
استخدام مونتاژ کار خانم جهت بسته بندی پلاستیک
استخدام طراح معماری و نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی
استخدام کارشناس فروش در زمینه تاسیسات و مکانیک در تهران
استخدام مهندس عمران یا معماری جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه
استخدام پرستار و ماما و بهیار و تکنسین بیهوشی در کرج
استخدام فروشنده ماهر با فن بیان عالی در مشهد
استخدام تعدادی تراکت پخش کن جهت همکاری در شهر تهران
استخدام یک نفر کارگر انبار ترجیحا با سابقه در شهر تهران
استخدام دندانپزشک عمومی جهت کار در کلینیک در کرج
استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در غرب تهران
استخدام سرایدار جهت همکاری در شهر مشهد
استخدام سرایدار زوج بدون فرزند جهت همکاری در تهران
استخدام خانم جهت امور منزل به صورت نیمه وقت در تهران