header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام انباردار جهت کار در محموعه غذایی در هرمزگان
استخدام مراقب ساده و کمک بهیار خانم در تهران
استخدام یک آشپز آقا جهت کار در رستوران در قم
استخدام راننده لودر پایه یک در بندرعباس
استخدام کارگر ساده جهت کار در فروشگاه فرش در بندرعباس
استخدام سه نیروی جوان آقا جهت کار در کافه بستنی در قم
استخدام کافی من ماهر جهت کافی شاپ در بندرعباس
استخدام کارمند فروش،کارشناس فروش،برنامه نویس و طراح وب
استخدام برنامه نویس, پشتیبان نرم افزار و طراح UI در تهران
استخدام مدیر برنامه ریزی مواد،تولید،حسابدار در کرج
استخدام کارمند فروش،کارشناس فروش (رشته کامپیوتر و مرتبط)
استخدام دفتردار خانم در رشته معماری در شرکتی معتبر در تبریز
استخدام مسئول دفتر یامنشی و کارشناس فروش وبازاریابی در تهران
استخدام کارشناس فروش،بازاریاب با مزایای عالی در مازندران
استخدام کارشناس فروش و بازاریابی,کارشناس فرآیندهای سازمانی
استخدام نماینده علمی (رشته علوم زیستی، پیراپزشکی و شیمی)در کرج
استخدام کارشناس فروش خانم با مزایای عالی در مازندران
استخدام تراکت پخش کن آقا جهت رستوران در تهران
استخدام اپراتور جهت کار با دستگاه صنعتی در مشهد
استخدام نیروی خانم جهت کار در منزل در تهران

گردشگری روستایی

گردشگری روستایی بخشی از بازار گردشگری و منبعی برای اشتغال و درآمد بوده و می توان آنرا ابزار مهمی برای توسعه اقتصادی -  اجتماعی و اکولوژیکی (بوم­ شناختی) جوامع روستایی قلمداد کرد. در کشورهای بسیاری این امر با خط مشی­ های کشاورزی در ارتباط است و غالبا به عنوان راهبردی برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سنتی روستایی ارتقا داده می­ شود (قادری و همکاران، 1390).

 در تعریفی دیگر محققین اذعان داشته­ اند که تاریخ، فرهنگ، شیوه زندگی و زبان هر قوم در یک منبع فراگیر به هم بافته شده است که درک و شناخت این نسخ  فقط از راه مشاهده مستقیم آن بهتر حاصل می شود و بی­ شناخت این نسخ فراگیر در جوامع گوناگون، فرهنگ جامعه اگر نپوسد و از بین نرود، بی­شک از رشد باز می ماند. بنابراین گردشگری در فضایی که سرنوشت فرهنگها به هم وابسته­ اند، یک گفتگوی گسترده فرهنگی است که سیاحتگران و گردشگران، پیام­ آوران سازگاری بین این فرهنگها با یکدیگر و ابزاری برای ایجاد تفاهم میان آنها هستند. به دنبال این مباحث، گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی - اجتماعی و اقتصادی در نیمه دوم قرن 18 میلادی در اروپا به خصوص انگلستان ظاهر شد، که نه تنها شامل جاذبه ­ها، امکانات و فعالیتهای تفریحی میشود، بلکه نیازمند خدمات و ارائه تسهیلاتی برای گردشگران نیز هست. بدین منوال گردشگری روستایی میتواند به کلیه فعالیتها و خدماتی که بوسیله کشاورزان، مردم و دولتها برای تفریح، استراحت و جذب توریست و نیز فعالیتهایی که بوسیله گردشگران روستایی صورت میگیرد، گفته شود. همچنین جریان گردشگری روستایی را میتوان (زمینه اطلاقی به گردشگرانی دانست که برای گذران اوقات فراغت خود در یک روستا یا در نزدیکی آن اقامت کرده و نسبت به وضع زندگی و شرایط محلی روستا کسب آگاهی می ­کنند (شمس­ الدینی، 1389). در نهایت گردشگری روستایی نتیجه یک مفهوم فراگیر از گریزهای شهری است که در سیطره سرمایه­ داری، رهیافت پسافوردیسم را در عبور از نگرش تک محور در نواحی روستایی در قالب کنش پذیری اقتصادی – اجتماعی که می تواند زمینه ­ساز درآمد و اشتغال باشد، در آمیختگی با صنعت زمین­ داری به اجرا می گذارد (مافی و سقایی، 1387).

آپرمان معتقد است که گردشگری روستایی به فعالیتهای مزرعه و غیرمزرعه ­ای گفته می­شود که در جوامع و نواحی روستایی انجام می­گیرد. اما فعالیتهای تفریحی بیرونی مانند پارکهای موضوعی و نواحی حیات وحش را شامل نمی شود (آپرمن، 1996). از سوی دیگر دات، گردشگری را اینگونه تعریف می کند: فعالیتی چند وجهی که در محیطی خارج از شهر صورت می گیرد و به گردشگران ماهیت زندگی روستایی را نشان می دهد (دات، 1994).

طالب در مقاله خود بیان کرده است که اصطلاح گردشگری روستایی در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی است. در فنلاند، گردشگری روستایی معمولا به معنی اجاره دادن خانه ­های روستایی به گردشگران و تدارک مواد غذایی در روستا است. در اسلوونی، بخش مهمی از گردشگری روستایی را گردشگری با خانواده مزرعه­ داران تشکیل می­دهد که در آن، گردشگران در کنار خانواده کشاورزان یا در یک اتاق مجزا اقامت می­ نمایند. در هلند، گردشگری روستایی به معنی چادرزدن در مزرعه است که در مسیر مجاور مزارع با فعالیتهایی نظیر قایق­ سواری، پیاده­ روی یا اسب­ سواری پیوند خورده است (طالب و همکاران، 1389).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  شمس­ الدینی، علی (1389). گردشگری روستایی راهکاری سازنده برای توسعه روستایی (نمونه موردی: روستای فهلیان). فصلنامه مسکن و محیط روستا، شماره 131، صفحات 107-95.

  قادری، اسماعیل و عزتی، عزتی، عزت الله و حسین پور، شکوفه (1390)، بررسی توسعه گردشگری روستایی در بخش آسارا شهرستان کرج، فصلنامه جغرافیایی سرزمین، سال 8، شماره 31، صص 30-17.

  مافی، عزت الله و سقایی، مهدی (1387)، تحلیلی بر گردشگری روستایی در پیرامون کلان شهرها، مجله جغرافیا و توسعه ناحیه­ای، شماره 10، صص 40-21.

  طالب، مهدی؛ میرزایی، حسین و بخشی­زاده، حسین (1389). برنامه­ریزی تعاملی گردشگری روستایی با رهیافت ارزیابی مشارکتی روستایی (مورد مطالعه: روستای وکیل­آباد سردابه)، فصلنامه پژوهشهای جغرافیای انسانی، شماره 71، صفحات 34-19.

Dot, Smith (1994),  National  Rural  Tourism  strategy,  Commonwealth  Department  of  Tourism, Canberra.

Oppermann,  Martin.,  (1996),  Rural  Tourism  in  southern  Germany,  Annals  of  Tourism Research, Vol. 23, No. 1, pp. 86-102.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در یاس ارغوانی در شهرکرد
استخدام پشتیبان سایت در فروشگاه اینترنتی مارکالین درآذربایجان شرقی
استخدام کارشناس،مدیرمرکز شبکه پرداخت الکترونیک در کردستان
استخدام کارمند فروش،کارشناس حسابداری در اریکه فرشتگان در کرج
استخدام فروشنده آشنا به کامپیوتر در بندر عباس
استخدام پشتیبانی پایانه فروش الکترونیکی دریاس ارغوانی درایلام
استخدام منشی اداری،حسابدار (خانم) در شرکت معتبر اوان
استخدام کارشناس فروش در گروه رسانه های پیک برتر
استخدام مدیر تبلیغات،کارشناس تحقیقات بازار و توسعه بازار در زر ماکارون
استخدام فروشنده و حسابدار در مغازه پارچه و کالای خواب-کرمانشاه
استخدام کارشناس فروش در رشته های میکروبیولوژی وکشاورزی
استخدام فروشنده خانم در یک برند معتبر بازرگانی در قم
استخدام کارشناس توسعه فروش در شرکتی معتبر در فارس
استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر بازرگانی
استخدام طراح لباس،مدیر آموزش،مدیر فروشگاه در تهران
استخدام ۱۱ ردیف شغلی در فروشگاه اینترنتی همچاپ در تهران
استخدام ۷ ردیف شغلی در فروشگاه اینترنتی همچاپ
استخدام مسئول بازاریابی،مسئول دفتر،برنامه نویس Unity
استخدام کارشناس یا کارشناس ارشد مهندس شیمی،مکانیک
استخدام مامور خرید آشنا به تجارت الکترونیک در فروشگاه اینترنتی دایان
استخدام راننده و دفتردار تاکسی سرویس در کرمان