header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام مهندس عمران جهت کارگاه ساختمانی
استخدام منشی خانم آشنا به امور اداری، کامپیوتر و اینترنت
استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی،مدیر اداری با سابقه در اصفهان
استخدام فروشنده آقا جهت شیرینی فروشی در یزد
استخدام سرپرست فروش استان ها آشنا به فروش مویرگی
استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری
استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فست فود – شهر یزد
استخدام مهندس معمار مسلط به ۳D در تهران
استخدام آشپز و کمک آشپز جهت رستوران شقایق – یزد
استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش،سرپرست فروش،مهندس فروش
استخدام کارمند فروش خانم جهت شرکت بازرگانی معتبر
استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران
استخدام منشی جهت دفتر دکوراسیون ساختمانی در یزد
استخدام منشی جهت کلینیک تغذیه و رژیم در یزد
استخدام مهندس عمران ژئوتکنیک مسلط به امور آزمایشگاهی
استخدام مترجم مسلط به کامپیوتر و زبان انگلیسی در تهران
استخدام منشی خانم جهت کار در چاپخانه – یزد
استخدام مترجم زبان انگلیسی مسلط به ترجمه و تایپ
استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت تولیدی LED- ارومیه
استخدام کارشناس فروش،باحقوق،بیمه،پورسانت در داده کاوان امیرکبیر

گردشگری روستایی

گردشگری روستایی بخشی از بازار گردشگری و منبعی برای اشتغال و درآمد بوده و می توان آنرا ابزار مهمی برای توسعه اقتصادی -  اجتماعی و اکولوژیکی (بوم­ شناختی) جوامع روستایی قلمداد کرد. در کشورهای بسیاری این امر با خط مشی­ های کشاورزی در ارتباط است و غالبا به عنوان راهبردی برای حفظ محیط زیست و فرهنگ سنتی روستایی ارتقا داده می­ شود (قادری و همکاران، 1390).

 در تعریفی دیگر محققین اذعان داشته­ اند که تاریخ، فرهنگ، شیوه زندگی و زبان هر قوم در یک منبع فراگیر به هم بافته شده است که درک و شناخت این نسخ  فقط از راه مشاهده مستقیم آن بهتر حاصل می شود و بی­ شناخت این نسخ فراگیر در جوامع گوناگون، فرهنگ جامعه اگر نپوسد و از بین نرود، بی­شک از رشد باز می ماند. بنابراین گردشگری در فضایی که سرنوشت فرهنگها به هم وابسته­ اند، یک گفتگوی گسترده فرهنگی است که سیاحتگران و گردشگران، پیام­ آوران سازگاری بین این فرهنگها با یکدیگر و ابزاری برای ایجاد تفاهم میان آنها هستند. به دنبال این مباحث، گردشگری روستایی به عنوان یک فعالیت تفریحی - اجتماعی و اقتصادی در نیمه دوم قرن 18 میلادی در اروپا به خصوص انگلستان ظاهر شد، که نه تنها شامل جاذبه ­ها، امکانات و فعالیتهای تفریحی میشود، بلکه نیازمند خدمات و ارائه تسهیلاتی برای گردشگران نیز هست. بدین منوال گردشگری روستایی میتواند به کلیه فعالیتها و خدماتی که بوسیله کشاورزان، مردم و دولتها برای تفریح، استراحت و جذب توریست و نیز فعالیتهایی که بوسیله گردشگران روستایی صورت میگیرد، گفته شود. همچنین جریان گردشگری روستایی را میتوان (زمینه اطلاقی به گردشگرانی دانست که برای گذران اوقات فراغت خود در یک روستا یا در نزدیکی آن اقامت کرده و نسبت به وضع زندگی و شرایط محلی روستا کسب آگاهی می ­کنند (شمس­ الدینی، 1389). در نهایت گردشگری روستایی نتیجه یک مفهوم فراگیر از گریزهای شهری است که در سیطره سرمایه­ داری، رهیافت پسافوردیسم را در عبور از نگرش تک محور در نواحی روستایی در قالب کنش پذیری اقتصادی – اجتماعی که می تواند زمینه ­ساز درآمد و اشتغال باشد، در آمیختگی با صنعت زمین­ داری به اجرا می گذارد (مافی و سقایی، 1387).

آپرمان معتقد است که گردشگری روستایی به فعالیتهای مزرعه و غیرمزرعه ­ای گفته می­شود که در جوامع و نواحی روستایی انجام می­گیرد. اما فعالیتهای تفریحی بیرونی مانند پارکهای موضوعی و نواحی حیات وحش را شامل نمی شود (آپرمن، 1996). از سوی دیگر دات، گردشگری را اینگونه تعریف می کند: فعالیتی چند وجهی که در محیطی خارج از شهر صورت می گیرد و به گردشگران ماهیت زندگی روستایی را نشان می دهد (دات، 1994).

طالب در مقاله خود بیان کرده است که اصطلاح گردشگری روستایی در کشورهای مختلف دارای معانی متفاوتی است. در فنلاند، گردشگری روستایی معمولا به معنی اجاره دادن خانه ­های روستایی به گردشگران و تدارک مواد غذایی در روستا است. در اسلوونی، بخش مهمی از گردشگری روستایی را گردشگری با خانواده مزرعه­ داران تشکیل می­دهد که در آن، گردشگران در کنار خانواده کشاورزان یا در یک اتاق مجزا اقامت می­ نمایند. در هلند، گردشگری روستایی به معنی چادرزدن در مزرعه است که در مسیر مجاور مزارع با فعالیتهایی نظیر قایق­ سواری، پیاده­ روی یا اسب­ سواری پیوند خورده است (طالب و همکاران، 1389).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  شمس­ الدینی، علی (1389). گردشگری روستایی راهکاری سازنده برای توسعه روستایی (نمونه موردی: روستای فهلیان). فصلنامه مسکن و محیط روستا، شماره 131، صفحات 107-95.

  قادری، اسماعیل و عزتی، عزتی، عزت الله و حسین پور، شکوفه (1390)، بررسی توسعه گردشگری روستایی در بخش آسارا شهرستان کرج، فصلنامه جغرافیایی سرزمین، سال 8، شماره 31، صص 30-17.

  مافی، عزت الله و سقایی، مهدی (1387)، تحلیلی بر گردشگری روستایی در پیرامون کلان شهرها، مجله جغرافیا و توسعه ناحیه­ای، شماره 10، صص 40-21.

  طالب، مهدی؛ میرزایی، حسین و بخشی­زاده، حسین (1389). برنامه­ریزی تعاملی گردشگری روستایی با رهیافت ارزیابی مشارکتی روستایی (مورد مطالعه: روستای وکیل­آباد سردابه)، فصلنامه پژوهشهای جغرافیای انسانی، شماره 71، صفحات 34-19.

Dot, Smith (1994),  National  Rural  Tourism  strategy,  Commonwealth  Department  of  Tourism, Canberra.

Oppermann,  Martin.,  (1996),  Rural  Tourism  in  southern  Germany,  Annals  of  Tourism Research, Vol. 23, No. 1, pp. 86-102.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام بازاریاب با سابقه کار با حقوق ثابت،پورسانت در استان البرز
استخدام کارشناس فروشADSL,کارشناس پشتیبانی فنیADSL-اصفهان
استخدام مسئول پروژه دیجیتال،طراح گرافیک در تهران
استخدام مسئول دفتر خانم با سابقه در یک شرکت معتبر
استخدام کارشناس فروش درشرکت نرم افزارگام الکترونیک
استخدام برنامه نویس در شرکت هواپیمایی پرواز سفید پوشان
استخدام کارشناس فروش،مدیر فروش باحقوق/یزد
استخدام کارمند اداری(برق،الکترونیک) در یک شرکت معتبر در تهران
استخدام کارشناس فروش تلفنی باحقوق،پورسانت،پاداش درعصر قلم
استخدام طراح سایت مسلط به php،کارمند اداری مسلط به ورد و اکسل
استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا
استخدام مهندس برق در شرکت صنعتی فهامه-خراسان رضوی
استخدام مدیر امور مشتریان،مدیر تبلیغات آقا درشرکتی معتبر
استخدام ۹ ردیف شغلی در مجموعه کلینیک پوست و موی رازی
استخدام کارشناس فروش،کارشناس کار در ارتفاع در خراسان رضوی
استخدام کارشناس کنترل کیفی،مسئول نگهداری و تعمیرات در اصفهان
استخدام فروشنده،منشی،حسابدار در شرکت آرکا در تهران
استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در قزوین
استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در شرکت یونیک فوم
استخدام ۵ردیف شغلی درآستان مقدس احمدی،محمدی(ع)/فارس
استخدام مدیر فروش و بازاریابی،با سابقه کار حرفه ای در داتچین