header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام مهندس عمران جهت کارگاه ساختمانی
استخدام منشی خانم آشنا به امور اداری، کامپیوتر و اینترنت
استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی،مدیر اداری با سابقه در اصفهان
استخدام فروشنده آقا جهت شیرینی فروشی در یزد
استخدام سرپرست فروش استان ها آشنا به فروش مویرگی
استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری
استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فست فود – شهر یزد
استخدام مهندس معمار مسلط به ۳D در تهران
استخدام آشپز و کمک آشپز جهت رستوران شقایق – یزد
استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش،سرپرست فروش،مهندس فروش
استخدام کارمند فروش خانم جهت شرکت بازرگانی معتبر
استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران
استخدام منشی جهت دفتر دکوراسیون ساختمانی در یزد
استخدام منشی جهت کلینیک تغذیه و رژیم در یزد
استخدام مهندس عمران ژئوتکنیک مسلط به امور آزمایشگاهی
استخدام مترجم مسلط به کامپیوتر و زبان انگلیسی در تهران
استخدام منشی خانم جهت کار در چاپخانه – یزد
استخدام مترجم زبان انگلیسی مسلط به ترجمه و تایپ
استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت تولیدی LED- ارومیه
استخدام کارشناس فروش،باحقوق،بیمه،پورسانت در داده کاوان امیرکبیر

بازاریابی دانش/تجاری سازی دانش

بازاریابی دانش یا به اصطلاح تجاری سازی دارای تعاریف و مفاهیم گوناگونی است که در عین وجود این تنوع تقریباً تمامی این مفاهیم، یک هدف معین دارند. در ادامه به برخی از پرکاربردترین مفاهیم تجاری­ سازی اشاره می­ نماییم.

- تجاری سازی به انتقال فناوری بسیار نزدیک است. به عبارت دیگر فرآیند تجاری سازی، همان فرایند انتقال دانش و فناوری از مراکز تحقیقاتی به صنایع موجود یا کسب و کارهای جدید است. به عبارت دیگر تجاری کردن، فرایندی است که از طرح کردن و پروردن یک ایده آغاز می­ شود و به توسعه ایده به سمت تولید (کالا، محصول) و در نهایت فروش آن به مشتری (صنعت/ استفاده کننده نهایی) می­ انجامد.

- تجاری سازی فناوری خلق محصول، خدمت یا فرآیندی جدید و مبتنی بر رفع تقاضای موجود یا ایجاد تقاضای جدید و رفع آن مستلزم تلاش مستمر در راه تبدیل نتایج به محصولات و خدمات جدید و بازاریابی موفق آنهاست (هات چینز و مولر، 2012).

-  (هاگ بلید، 2012) تجاری­ سازی دانش فنی و فناوری را، انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در سیستم، فرایند، محصول و یا یک روش انجام کار، تعریف نموده است.

- تجاری سازی فرایندی است که طی آن ایده، نتیجه یا تولیدات حاصل از بخش دانشگاهی به محصولات، خدمات و فرآیندهای قابل عرضه در بازار تبدیل می شود که از طریق آن یافته­ های حاصل از تحقیق به بازار آورده می­ شوند و ایده­ ها یا یافته­ های جدید به محصولات و خدمات جدید یا فناوری­های فروختنی در سراسر جهان توسعه می­ یابند؛ به عبارت دیگر، تجاری سازی مجموعه تلاش ­هایی است که به منظور فروش کارهای دانشگاهی با هدف کسب سود انجام می­ شود. (هاگ بلید، 2012)، معتقد است که تولید و بازاریابی محصولات دانشگاهی حوزه جدیدی است که در آن اصول و ارزش­ های تجارت بر اصول دانشگاهی سایه می­ افکند.

- تجاری سازی تحقیقات فراگردی است که دانش تولید شده در دانشگاه­ ها و سازمانهای تحقیقاتی را به محصولات قابل عرضه در بازار با فراگردهای صنعتی تبدیل می­کند. این فراگرد مستلزم همکاری و تعامل جدی مراکز آموزش عالی و سازمان های تحقیقاتی وابسته به دولت، شرکت­های صنعتی، سازمان­های مالی، سرمایه­ گذاری کارآفرینان و افراد علمی است (هاگ بلید، 2012).

- تجاری سازی تحقیقات فرآیندی است که در آن، توسعه ایده­ های جدید یا داده­ های تحقیقاتی و تبدیل آنها به محصولات تجاری یا خدمات و در نهایت ارائه به بازار دیده می ­شود.

تجاری­ سازی فراگردی است که از بینش فناوری- بازار آغاز شده و به کارکردهای پایدار محصول متناسب با بازار ختم می­شود (آراسته و حسینعلی، 1389).

- (موسایی، 1387)، تجاری سازی را به عنوان تبدیل یا انتقال فناوری به یک موقعیت سودآور تعریف می­کند که مقصود از فناوری، تکنیک­ها، فراگردهای دریافت حق اختراع یا سایر مالکیت های خصوصی، مواد، تجهیزات، سیستم ­ها و نظایر آنهاست.

- تجاری سازی انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروه به فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در نظام، فرایند محصول و با یک روش انجام کار می­ باشد.

- فراگرد انتقال و تبدیل دانش نظری موجود در نهادهای دانشگاهی به برخی انواع فعالیت­های اقتصادی، تجاری سازی نامیده می­ شود.

- تجاری سازی شامل تولید ایده­ای جدید و پیاده­ سازی آن روی یک فراگرد یا خدمت جدید است که منجر به رشد پویای اقتصاد ملی و افزایش اشتغال و افزایش سود خالص برای بنگاه کسب و کار نوآور می­ شود  (شارما و هاگ، 2002).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  آراسته، حمیدرضا و جاهد، حسینعلی (1389)، نقش پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در تجاری سازی یافته های پژوهشی، نشریه صنعت و دانشگاه، سال 2، شماره 9 و 10، صص 43-35.

  موسایی، احمد (1387)، طراحی مدلی جهت تعیین فرصت ها و تجاری سازی آنها در مراکز تحقیق و توسعه، رشد فناوری فصلنامه تخصص پارک ها و مراکز رشد، شماره 14، صص 21-13.

Haggblade, S (2012). Cassava commercialization in Southeastern Africa, Journal of Agribusiness in Developing and Emerging Economies, Vol. 2, No. 1, pp. 4-40.

Hutchins, N & Muller, A (2012). Beyond stage-gate: restoring learning and adaptability to commercialization, Strategy & Leadership, Vol. 40, Iss: 3, pp. 30 – 35.

Sharma, U & Hoque, Z (2002). TQM implementation in a public sector entity in Fiji: Public sector reform, commercialization, and institutionalism, International Journal of Public Sector Management, Vol. 15, Iss: 5, pp. 340 – 360.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام بازاریاب با سابقه کار با حقوق ثابت،پورسانت در استان البرز
استخدام کارشناس فروشADSL,کارشناس پشتیبانی فنیADSL-اصفهان
استخدام مسئول پروژه دیجیتال،طراح گرافیک در تهران
استخدام مسئول دفتر خانم با سابقه در یک شرکت معتبر
استخدام کارشناس فروش درشرکت نرم افزارگام الکترونیک
استخدام برنامه نویس در شرکت هواپیمایی پرواز سفید پوشان
استخدام کارشناس فروش،مدیر فروش باحقوق/یزد
استخدام کارمند اداری(برق،الکترونیک) در یک شرکت معتبر در تهران
استخدام کارشناس فروش تلفنی باحقوق،پورسانت،پاداش درعصر قلم
استخدام طراح سایت مسلط به php،کارمند اداری مسلط به ورد و اکسل
استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا
استخدام مهندس برق در شرکت صنعتی فهامه-خراسان رضوی
استخدام مدیر امور مشتریان،مدیر تبلیغات آقا درشرکتی معتبر
استخدام ۹ ردیف شغلی در مجموعه کلینیک پوست و موی رازی
استخدام کارشناس فروش،کارشناس کار در ارتفاع در خراسان رضوی
استخدام کارشناس کنترل کیفی،مسئول نگهداری و تعمیرات در اصفهان
استخدام فروشنده،منشی،حسابدار در شرکت آرکا در تهران
استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در قزوین
استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در شرکت یونیک فوم
استخدام ۵ردیف شغلی درآستان مقدس احمدی،محمدی(ع)/فارس
استخدام مدیر فروش و بازاریابی،با سابقه کار حرفه ای در داتچین