header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام ۶ ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی در آذربایجان شرقی
استخدام کارمند آزمایشگاه(R&D)،کارشناس کامپیوتر،کارمند -تبریز
استخدام بازاریاب شوینده آقا در شرکت پخش عقاب در تهران
استخدام فروشنده خانم،باحقوق،مزایای عالی در شرکت معتبر در تهران
استخدام برنامه نویس Xamarin،FrontEnd،BackEnd در آسیا پرداز
استخدام بازاریاب باحقوق ثابت،پورسانت دریک شرکت معتبر
استخدام بازاریاب باتجربه،باحقوق ثابت و پورسانت در خراسان جنوبی
استخدام منشی مسلط به انگلیسی در یک شرکت تجهیزات پزشکی
استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی و هنری آفتاب ایرانیان
استخدام منشی آشنا به فتوشاپ و عکاسی در استودیو عکس واژه
استخدام بازاریاب اینترنتی در شرکت معتبر در اصفهان
استخدام وردپرس کاربابیمه،حقوق ثابت،قراردادرسمی،یک ساله،پاداش
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر شاهرود،سمنان
استخدام کارشناس فروش مسلط به تکنیک های فروش در تهران
استخدام برنامه نویس ++c تمام وقت در شرکت رازق در تهران
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر بوشهر و برازجان
استخدام طراح گرافیست مسلط به فتوشاپ در مجموعه سارینا
استخدام کارشناس فروش در شرکت عصر قلم آفتاب ایرانیان
استخدام فروشنده باحقوق ثابت،پورسانت در شرکت پرشین ویرا ویژن
استخدام ویزیتور و موزع در شرکت خاقانی نوین سپاهان در اصفهان

بازاریابی دانش/تجاری سازی دانش

بازاریابی دانش یا به اصطلاح تجاری سازی دارای تعاریف و مفاهیم گوناگونی است که در عین وجود این تنوع تقریباً تمامی این مفاهیم، یک هدف معین دارند. در ادامه به برخی از پرکاربردترین مفاهیم تجاری­ سازی اشاره می­ نماییم.

- تجاری سازی به انتقال فناوری بسیار نزدیک است. به عبارت دیگر فرآیند تجاری سازی، همان فرایند انتقال دانش و فناوری از مراکز تحقیقاتی به صنایع موجود یا کسب و کارهای جدید است. به عبارت دیگر تجاری کردن، فرایندی است که از طرح کردن و پروردن یک ایده آغاز می­ شود و به توسعه ایده به سمت تولید (کالا، محصول) و در نهایت فروش آن به مشتری (صنعت/ استفاده کننده نهایی) می­ انجامد.

- تجاری سازی فناوری خلق محصول، خدمت یا فرآیندی جدید و مبتنی بر رفع تقاضای موجود یا ایجاد تقاضای جدید و رفع آن مستلزم تلاش مستمر در راه تبدیل نتایج به محصولات و خدمات جدید و بازاریابی موفق آنهاست (هات چینز و مولر، 2012).

-  (هاگ بلید، 2012) تجاری­ سازی دانش فنی و فناوری را، انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در سیستم، فرایند، محصول و یا یک روش انجام کار، تعریف نموده است.

- تجاری سازی فرایندی است که طی آن ایده، نتیجه یا تولیدات حاصل از بخش دانشگاهی به محصولات، خدمات و فرآیندهای قابل عرضه در بازار تبدیل می شود که از طریق آن یافته­ های حاصل از تحقیق به بازار آورده می­ شوند و ایده­ ها یا یافته­ های جدید به محصولات و خدمات جدید یا فناوری­های فروختنی در سراسر جهان توسعه می­ یابند؛ به عبارت دیگر، تجاری سازی مجموعه تلاش ­هایی است که به منظور فروش کارهای دانشگاهی با هدف کسب سود انجام می­ شود. (هاگ بلید، 2012)، معتقد است که تولید و بازاریابی محصولات دانشگاهی حوزه جدیدی است که در آن اصول و ارزش­ های تجارت بر اصول دانشگاهی سایه می­ افکند.

- تجاری سازی تحقیقات فراگردی است که دانش تولید شده در دانشگاه­ ها و سازمانهای تحقیقاتی را به محصولات قابل عرضه در بازار با فراگردهای صنعتی تبدیل می­کند. این فراگرد مستلزم همکاری و تعامل جدی مراکز آموزش عالی و سازمان های تحقیقاتی وابسته به دولت، شرکت­های صنعتی، سازمان­های مالی، سرمایه­ گذاری کارآفرینان و افراد علمی است (هاگ بلید، 2012).

- تجاری سازی تحقیقات فرآیندی است که در آن، توسعه ایده­ های جدید یا داده­ های تحقیقاتی و تبدیل آنها به محصولات تجاری یا خدمات و در نهایت ارائه به بازار دیده می ­شود.

تجاری­ سازی فراگردی است که از بینش فناوری- بازار آغاز شده و به کارکردهای پایدار محصول متناسب با بازار ختم می­شود (آراسته و حسینعلی، 1389).

- (موسایی، 1387)، تجاری سازی را به عنوان تبدیل یا انتقال فناوری به یک موقعیت سودآور تعریف می­کند که مقصود از فناوری، تکنیک­ها، فراگردهای دریافت حق اختراع یا سایر مالکیت های خصوصی، مواد، تجهیزات، سیستم ­ها و نظایر آنهاست.

- تجاری سازی انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروه به فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در نظام، فرایند محصول و با یک روش انجام کار می­ باشد.

- فراگرد انتقال و تبدیل دانش نظری موجود در نهادهای دانشگاهی به برخی انواع فعالیت­های اقتصادی، تجاری سازی نامیده می­ شود.

- تجاری سازی شامل تولید ایده­ای جدید و پیاده­ سازی آن روی یک فراگرد یا خدمت جدید است که منجر به رشد پویای اقتصاد ملی و افزایش اشتغال و افزایش سود خالص برای بنگاه کسب و کار نوآور می­ شود  (شارما و هاگ، 2002).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  آراسته، حمیدرضا و جاهد، حسینعلی (1389)، نقش پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در تجاری سازی یافته های پژوهشی، نشریه صنعت و دانشگاه، سال 2، شماره 9 و 10، صص 43-35.

  موسایی، احمد (1387)، طراحی مدلی جهت تعیین فرصت ها و تجاری سازی آنها در مراکز تحقیق و توسعه، رشد فناوری فصلنامه تخصص پارک ها و مراکز رشد، شماره 14، صص 21-13.

Haggblade, S (2012). Cassava commercialization in Southeastern Africa, Journal of Agribusiness in Developing and Emerging Economies, Vol. 2, No. 1, pp. 4-40.

Hutchins, N & Muller, A (2012). Beyond stage-gate: restoring learning and adaptability to commercialization, Strategy & Leadership, Vol. 40, Iss: 3, pp. 30 – 35.

Sharma, U & Hoque, Z (2002). TQM implementation in a public sector entity in Fiji: Public sector reform, commercialization, and institutionalism, International Journal of Public Sector Management, Vol. 15, Iss: 5, pp. 340 – 360.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام نسخه پیچ با سابقه کار و مجرب در کرج
استخدام کارگر نیمه ماهر جوان در منطقه تجاری در تهران
استخدام فوق دیپلم مددکاری در شهر کرج
استخدام نگهبان در یک گروه تولیدی و صنتعی مبلمان در مشهد
استخدام سرپرست کارگاه ترجیحاً فوق دیپلم در تهران
استخدام خانم جهت نظافت و آشپزی در شهر تهران
استخدام صندوقدار جهت کار در کترینگ مهنا در مشهد
استخدام یک آبدارچی آقا جهت دفتر پیشخوان دولت در تهران
استخدام مونتاژ کار خانم جهت بسته بندی پلاستیک
استخدام طراح معماری و نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی
استخدام کارشناس فروش در زمینه تاسیسات و مکانیک در تهران
استخدام مهندس عمران یا معماری جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه
استخدام پرستار و ماما و بهیار و تکنسین بیهوشی در کرج
استخدام فروشنده ماهر با فن بیان عالی در مشهد
استخدام تعدادی تراکت پخش کن جهت همکاری در شهر تهران
استخدام یک نفر کارگر انبار ترجیحا با سابقه در شهر تهران
استخدام دندانپزشک عمومی جهت کار در کلینیک در کرج
استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در غرب تهران
استخدام سرایدار جهت همکاری در شهر مشهد
استخدام سرایدار زوج بدون فرزند جهت همکاری در تهران
استخدام خانم جهت امور منزل به صورت نیمه وقت در تهران