header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام طراح گرافیست مسلط به کرل و فتوشاپ و ایندیزاین
استخدام کافی من و کمک کافی من در شهر کرج
استخدام جوشکار co2 جهت کار در پرهام سوله در قم
استخدام ۵ ردیف شغلی در گروه صنعتی منگان
استخدام تعدادی نصاب کولر آبی جهت کار در قم
استخدام کارشناس کنترل کیفیت جهت شرکت معتبر در اصفهان
استخدام بازاریاب جهت کار در تولیدی در قم
استخدام رستوران زنجیره ای چیلی هاوس در تهران
استخدام فروشنده حضوری جهت شرکت فرآورده های انجمادی کاله آمل
استخدام راننده در تاکسی تلفنی معراج در قم
استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در قم
استخدام تعدادی نقطه و سایه کار جهت طراحی فرش ماشینی
استخدام یک آشپز و کمک آشپز جهت کار در غذای آماده در بیرجند
استخدام منشی مسلط به سیستم حسابداری – اصفهان
استخدام فروشنده جهت همکاری در فروشگاه در بیرجند
استخدام منشی تمام وقت در اصفهان
استخدام مسئول IT جهت پشتیبانی و ایجاد محتوا
استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کار در مبل سازی در قم
استخدام پرستار تمام وقت خانم جهت نگهداری سالمند در بیرجند
استخدام فروشنده حرفه ای عطر و ادکلن در تهران امامزاده حسن

بازاریابی دانش/تجاری سازی دانش

بازاریابی دانش یا به اصطلاح تجاری سازی دارای تعاریف و مفاهیم گوناگونی است که در عین وجود این تنوع تقریباً تمامی این مفاهیم، یک هدف معین دارند. در ادامه به برخی از پرکاربردترین مفاهیم تجاری­ سازی اشاره می­ نماییم.

- تجاری سازی به انتقال فناوری بسیار نزدیک است. به عبارت دیگر فرآیند تجاری سازی، همان فرایند انتقال دانش و فناوری از مراکز تحقیقاتی به صنایع موجود یا کسب و کارهای جدید است. به عبارت دیگر تجاری کردن، فرایندی است که از طرح کردن و پروردن یک ایده آغاز می­ شود و به توسعه ایده به سمت تولید (کالا، محصول) و در نهایت فروش آن به مشتری (صنعت/ استفاده کننده نهایی) می­ انجامد.

- تجاری سازی فناوری خلق محصول، خدمت یا فرآیندی جدید و مبتنی بر رفع تقاضای موجود یا ایجاد تقاضای جدید و رفع آن مستلزم تلاش مستمر در راه تبدیل نتایج به محصولات و خدمات جدید و بازاریابی موفق آنهاست (هات چینز و مولر، 2012).

-  (هاگ بلید، 2012) تجاری­ سازی دانش فنی و فناوری را، انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در سیستم، فرایند، محصول و یا یک روش انجام کار، تعریف نموده است.

- تجاری سازی فرایندی است که طی آن ایده، نتیجه یا تولیدات حاصل از بخش دانشگاهی به محصولات، خدمات و فرآیندهای قابل عرضه در بازار تبدیل می شود که از طریق آن یافته­ های حاصل از تحقیق به بازار آورده می­ شوند و ایده­ ها یا یافته­ های جدید به محصولات و خدمات جدید یا فناوری­های فروختنی در سراسر جهان توسعه می­ یابند؛ به عبارت دیگر، تجاری سازی مجموعه تلاش ­هایی است که به منظور فروش کارهای دانشگاهی با هدف کسب سود انجام می­ شود. (هاگ بلید، 2012)، معتقد است که تولید و بازاریابی محصولات دانشگاهی حوزه جدیدی است که در آن اصول و ارزش­ های تجارت بر اصول دانشگاهی سایه می­ افکند.

- تجاری سازی تحقیقات فراگردی است که دانش تولید شده در دانشگاه­ ها و سازمانهای تحقیقاتی را به محصولات قابل عرضه در بازار با فراگردهای صنعتی تبدیل می­کند. این فراگرد مستلزم همکاری و تعامل جدی مراکز آموزش عالی و سازمان های تحقیقاتی وابسته به دولت، شرکت­های صنعتی، سازمان­های مالی، سرمایه­ گذاری کارآفرینان و افراد علمی است (هاگ بلید، 2012).

- تجاری سازی تحقیقات فرآیندی است که در آن، توسعه ایده­ های جدید یا داده­ های تحقیقاتی و تبدیل آنها به محصولات تجاری یا خدمات و در نهایت ارائه به بازار دیده می ­شود.

تجاری­ سازی فراگردی است که از بینش فناوری- بازار آغاز شده و به کارکردهای پایدار محصول متناسب با بازار ختم می­شود (آراسته و حسینعلی، 1389).

- (موسایی، 1387)، تجاری سازی را به عنوان تبدیل یا انتقال فناوری به یک موقعیت سودآور تعریف می­کند که مقصود از فناوری، تکنیک­ها، فراگردهای دریافت حق اختراع یا سایر مالکیت های خصوصی، مواد، تجهیزات، سیستم ­ها و نظایر آنهاست.

- تجاری سازی انتقال دانش و فناوری از یک فرد یا گروه به فرد یا گروهی دیگر به منظور بکارگیری آن در نظام، فرایند محصول و با یک روش انجام کار می­ باشد.

- فراگرد انتقال و تبدیل دانش نظری موجود در نهادهای دانشگاهی به برخی انواع فعالیت­های اقتصادی، تجاری سازی نامیده می­ شود.

- تجاری سازی شامل تولید ایده­ای جدید و پیاده­ سازی آن روی یک فراگرد یا خدمت جدید است که منجر به رشد پویای اقتصاد ملی و افزایش اشتغال و افزایش سود خالص برای بنگاه کسب و کار نوآور می­ شود  (شارما و هاگ، 2002).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  آراسته، حمیدرضا و جاهد، حسینعلی (1389)، نقش پارک ها و مراکز رشد علم و فناوری در تجاری سازی یافته های پژوهشی، نشریه صنعت و دانشگاه، سال 2، شماره 9 و 10، صص 43-35.

  موسایی، احمد (1387)، طراحی مدلی جهت تعیین فرصت ها و تجاری سازی آنها در مراکز تحقیق و توسعه، رشد فناوری فصلنامه تخصص پارک ها و مراکز رشد، شماره 14، صص 21-13.

Haggblade, S (2012). Cassava commercialization in Southeastern Africa, Journal of Agribusiness in Developing and Emerging Economies, Vol. 2, No. 1, pp. 4-40.

Hutchins, N & Muller, A (2012). Beyond stage-gate: restoring learning and adaptability to commercialization, Strategy & Leadership, Vol. 40, Iss: 3, pp. 30 – 35.

Sharma, U & Hoque, Z (2002). TQM implementation in a public sector entity in Fiji: Public sector reform, commercialization, and institutionalism, International Journal of Public Sector Management, Vol. 15, Iss: 5, pp. 340 – 360.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام حسابدار،مدیر تولید (رشته صنایع و مکانیک) در استان البرز
استخدام مسئول فنی رشته مهندسی پزشکی یا الکترونیک در شیراز
استخدام کارشناس زبان انگلیسی در شرکت بهساد در مرکزی
استخدام مسئول بازرگانی،کارمند فروش تجهیزات پزشکی در تهران
استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،حسابدار،منشی دفتر
استخدام منشی مسلط به کامپیوتر در یک شرکت معتبر
استخدام ویزیتور،مدیر فروش،سرپرست فروش در خوزستان
استخدام مدیر بازرگانی خارجی،مهندس مکانیک،نرم افزار و برق
استخدام ۵ ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مرکزی
استخدام کارشناس اداری خانم در شرکت رای نگین پرتیکان
استخدام مدیر حمل ونقل درشرکت سیمان جوین درخراسان رضوی
استخدام راننده آقا با خودرو در تاکسی بیسیم ۱۸۲۸ اهواز
استخدام اپراتور چاپ آشنا به نرم افزار های گرافیکی در تهران
استخدام اپراتورتلفن,راننده باخودرو درتاکسی بیسیم ۱۸۲۸دراهواز
استخدام برنامه نویس اندروید،طراح وب در مهندسی یلدا در اصفهان
استخدام مدرس زبان انگلیسی در آکادمی زبان سفیر گفتمان
استخدام حسابدار در شرکت کشت و صنعت مهرآفرید مانا در کرج
استخدام منشی و کارشناس حقوقی در شرکتی معتبر در تهران
استخدام کارشناس ایمنی،بهداشت آقادریک شرکت صنایع غذایی درکرج
استخدام طراح وب،تکنسین شبکه،منشی،کارشناس حقوقی
استخدام کارشناس فروش تلفنی درشرکتی معتبر در زمینه فروش نرم افزار