header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام مهندس عمران جهت کارگاه ساختمانی
استخدام منشی خانم آشنا به امور اداری، کامپیوتر و اینترنت
استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی،مدیر اداری با سابقه در اصفهان
استخدام فروشنده آقا جهت شیرینی فروشی در یزد
استخدام سرپرست فروش استان ها آشنا به فروش مویرگی
استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری
استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فست فود – شهر یزد
استخدام مهندس معمار مسلط به ۳D در تهران
استخدام آشپز و کمک آشپز جهت رستوران شقایق – یزد
استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش،سرپرست فروش،مهندس فروش
استخدام کارمند فروش خانم جهت شرکت بازرگانی معتبر
استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران
استخدام منشی جهت دفتر دکوراسیون ساختمانی در یزد
استخدام منشی جهت کلینیک تغذیه و رژیم در یزد
استخدام مهندس عمران ژئوتکنیک مسلط به امور آزمایشگاهی
استخدام مترجم مسلط به کامپیوتر و زبان انگلیسی در تهران
استخدام منشی خانم جهت کار در چاپخانه – یزد
استخدام مترجم زبان انگلیسی مسلط به ترجمه و تایپ
استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت تولیدی LED- ارومیه
استخدام کارشناس فروش،باحقوق،بیمه،پورسانت در داده کاوان امیرکبیر

استراتژی کوچک سازی سازمان و اهداف آن

کوچک سازی سازمان یکی از مباحث ساختار سازمانی است که گاهی تحت عنوان تعدیل نیروی کار نیز مطرح می گردد. کوچک سازی مبحث جدیدی در سازمان نیست و از گذشته، شرکتها بویژه زمانی که سودآوری­شان روند نزولی می یافت، اقدام به کاهش نیروی کار میکردند. عمده اهداف شرکتها از کوچک سازی، کاهش هزینه ها، ارتقای کارائی و حفظ سطح قابل قبول سودآوری برای سهامداران بوده است. اکنون با توجه به تغییرات محتوایی و کیفی بسیار زیادی که از چند دهه اخیر در بازارهای جهانی رخ داده و حرکت به سوی جهانی شدن بازارها شروع و به موازات آن دوره تولیدمحوری در انتهای حیات خود و مشتری ‌محوری در حال رشد کردن است، سازمانها با هدف استفاده بهینه از امکانات و جلوگیری از هدر رفتن منابع با ارزش به تمهیداتی متوسل شده‌ اند که نتیجه آن تغییر ساختار سازمانی و حرکت به سمت سازمانهای کوچکتر و منعطف ­تر است. در سالهای اخیر توجه فزاینده ‌ای به کوچک ‌سازی شده و روند توسعه بنگاههای کوچک و متوسط به طور بالایی افزایش یافته است (تامبونان، 2005).

کوچک سازی در کوتاه مدت و بلند مدت بر سازمان تاثیر می گذارد و بعضا تاثیر کوتاه مدت و بلندمدت متفاوتی دارد. مزایا، مسائل و مشکلاتی که سازمان کوچک شده با آن روبرو می شود و اثر روان شناختی تاثیر گذار در کارکنان باقی مانده و اخراج شده از سازمان از جمله این اثرات است.

تعاریف کوچک سازی:

در تعریفی کوچک سازی به مفهوم، تصمیم آگاهانه و سنجیده برای کاهش نیروهای کاری تلقی می شود که در آن عملکرد سازمانی را توسعه می­ دهند. برکناری موقت کارکنان بخشی از یک برنامه بزرگتر در جهت توسعه فعالیت های سازمان به بالاترین حد می ­باشد (پورتر، 1998). كوچك سازي، ساختاري بهينه شده براي حمايت از كاركنان سازمان در جهت نيل به اهداف عالي جامعه است (کوئینلان، 2007).

كوچك سازي فرايندي است كه انجام بهينة آن منجر به ايجاد مزيت هاي رقابتي كاركنان بخش دولتي در مقابل بخش خصوصي شده و همچنين، اندازه سازماني كاهش مي يابد (استاچ، 2004).

اهداف کوچک سازی:

1.کاهش هزینه های جاری. 2 . افزایش کیفیت خدمات 3. کاهش بروکراسی (کاغذبازی) 4. تصمیم گیری سریعتر. 5. ارتباطات آسانتر. 6. کارآفرینی بیشتر. 7. بهره وری افزونتر و بهبود عملکرد. 8. افزایش بهره وری ذینفعان (طبیبی و دادفر، 1390).                                            

استراتژی های کوچک سازی سازمان:

اپلبام و همكارانش با بررسي ادبيات گسترده مربوط به كوچك سازي سه استراتژ ي متداول را به شرح زير ارائه مي كنند:

الف) استراتژي كاهش نيروي انسانی: غالبا اولين انتخاب سازمانهايي است كه اقدام به كوچك سازي مي كنند، راه حلي كوتاه مدت با اثر فوري و سريع تلقي مي شود و شامل انتقال كاركنان، بازنشستگي، بازخريد، بركناري موقت از كار و ترغيب كاركنان به خروج از سازمان است. همچنين جابجايي اجباري يا داوطلبانه، اخراج همراه با كاريابي، و اخراج بدون كمك به كاريابي، از جمله ساير روش هايي هستند كه در اجراي كاهش نيروي كار استفاده مي شوند.

ب) استراتژي طراحي مجدد كار: هدف اين استراتژي، كاهش حجم كار به جاي كاهش تعداد كاركنان است كه يك استراتژي ميان مدت تلقي مي شود و با حذف تدريجي وظايف، سطوح سلسله مراتب، واحدها و كاهش ساعات كار هفتگي به اجرا در مي آيد (اپلبام و همکاران، 1999).

د) استراتژي نظام مند: هدف اصلي اين استراتژي آن است كه در كاركنان اين اطمينان ايجاد شود كه در آينده كاهش نيروي انساني به شكل مستمر و تكراري نخواهد بود.  استراتژي نظام مند، كوچك سازي را به ساده كردن همه زمينه هاي كاري و واحدهای سازمان، از جمله تأمين كنندگان مواد اوليه، فرايندهاي طراحي، بازاريابي، روش هاي توليد و به طور كلي تمام سازمان مرتبط مي سازد. اين استراتژي بر تغيير وضع موجود، تكيه بر فرهنگ، تعيين زمان مناسب بر اي اجرا توجه دارد و بر پيامدهاي بلندمدت تأكيد مي كند (اپلبام و همکاران، 1999).

ه) استراتژی اصلاح خط مشي هاي پرداخت: نظير كاهش حقوق كاركنان، منع افزايش دستمزد و مزايا و فوق العادة شغلي و پرداخت كارانه با هدف محدود كردن هزينه هاي دستمزد است (طبيبي و دادفر، 1390).

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  طبيبي، محمد رضا، دادفر، محمدشتا. (1390). استراتژي كوچك سازي به عنوان نوعي رويكرد غالب در بخش دولتي جمهوري اسلامي ايران، مجله راهبرد، شماره 26.

Appelbaum. H Steven, Everard Andrea and Hung T.S Lorella .(1999). Strategic Downsizing: Critical Success Factors, Management Decision, 37(7). pp. 535- 552.

Estache, Antonio and Laffont, Jean-Jacques.,and Zhang, Xinzhu. (2004), Downsizing with Labor Sharing and Collusion, Journal of Development Economics, Vol. 73. pp. 519– 540.

Porter, M. (1998). Downsizing and the New Economics of Competition” Harvard Business Review, pp. 77-90.

Quinlan, Michael (2007). Organisational Restructuring/Downsizing, OHS Regulation and Worker Health and Wellbeing, International Journal of Law and Psychiatry, Vol. 30. pp. 385–399.

Tambunan. T. (2007). Promoting Small and Medium Enterprises with Downsizing Approach: A Policy Experience from Indonesia, Journal of Small Business Management, 43(2). pp. 138–154.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام بازاریاب با سابقه کار با حقوق ثابت،پورسانت در استان البرز
استخدام کارشناس فروشADSL,کارشناس پشتیبانی فنیADSL-اصفهان
استخدام مسئول پروژه دیجیتال،طراح گرافیک در تهران
استخدام مسئول دفتر خانم با سابقه در یک شرکت معتبر
استخدام کارشناس فروش درشرکت نرم افزارگام الکترونیک
استخدام برنامه نویس در شرکت هواپیمایی پرواز سفید پوشان
استخدام کارشناس فروش،مدیر فروش باحقوق/یزد
استخدام کارمند اداری(برق،الکترونیک) در یک شرکت معتبر در تهران
استخدام کارشناس فروش تلفنی باحقوق،پورسانت،پاداش درعصر قلم
استخدام طراح سایت مسلط به php،کارمند اداری مسلط به ورد و اکسل
استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا
استخدام مهندس برق در شرکت صنعتی فهامه-خراسان رضوی
استخدام مدیر امور مشتریان،مدیر تبلیغات آقا درشرکتی معتبر
استخدام ۹ ردیف شغلی در مجموعه کلینیک پوست و موی رازی
استخدام کارشناس فروش،کارشناس کار در ارتفاع در خراسان رضوی
استخدام کارشناس کنترل کیفی،مسئول نگهداری و تعمیرات در اصفهان
استخدام فروشنده،منشی،حسابدار در شرکت آرکا در تهران
استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در قزوین
استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در شرکت یونیک فوم
استخدام ۵ردیف شغلی درآستان مقدس احمدی،محمدی(ع)/فارس
استخدام مدیر فروش و بازاریابی،با سابقه کار حرفه ای در داتچین