header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام طراح گرافیست مسلط به کرل و فتوشاپ و ایندیزاین
استخدام کافی من و کمک کافی من در شهر کرج
استخدام جوشکار co2 جهت کار در پرهام سوله در قم
استخدام ۵ ردیف شغلی در گروه صنعتی منگان
استخدام تعدادی نصاب کولر آبی جهت کار در قم
استخدام کارشناس کنترل کیفیت جهت شرکت معتبر در اصفهان
استخدام بازاریاب جهت کار در تولیدی در قم
استخدام رستوران زنجیره ای چیلی هاوس در تهران
استخدام فروشنده حضوری جهت شرکت فرآورده های انجمادی کاله آمل
استخدام راننده در تاکسی تلفنی معراج در قم
استخدام حسابدار در یک شرکت معتبر در قم
استخدام تعدادی نقطه و سایه کار جهت طراحی فرش ماشینی
استخدام یک آشپز و کمک آشپز جهت کار در غذای آماده در بیرجند
استخدام منشی مسلط به سیستم حسابداری – اصفهان
استخدام فروشنده جهت همکاری در فروشگاه در بیرجند
استخدام منشی تمام وقت در اصفهان
استخدام مسئول IT جهت پشتیبانی و ایجاد محتوا
استخدام کارگر نیمه ماهر جهت کار در مبل سازی در قم
استخدام پرستار تمام وقت خانم جهت نگهداری سالمند در بیرجند
استخدام فروشنده حرفه ای عطر و ادکلن در تهران امامزاده حسن

دلبستگی شغلی و روشهای ترویج آن در سازمان

طی دهه های اخیر، پژوهشگران حوزه روانشناسی صنعتی، سازمانی و مدیریت بر وجود بازخوردهای متفاوت کارکنان درباره کار و رفتارهای مبتنی بر این بازخورد تاکید کرده اند. سازه دلبستگی شغلی یکی از بازخوردهای مبتنی بر کار است که سطح بالای آن بدین معنی است که فرد، شغل خاصی را به خود نسبت می دهد و آن را معرف خود می داند. این سازه از دیدگاههای مختلف بررسی شده است و همانند سایر اصطلاحات رایج در روانشناسی واجد یک تعریف خاص و منحصر به فرد نمی باشد. در اینجا به منظور روشن شدن مفهوم به چند نمونه از این تعاریف اشاره می شود:

 کانونگو (1982)، دلبستگی شغلی را میزانی که افراد به طور روانشناختی با شغل کنونیشان شناسایی می شوند، نامید.

مفهوم دلبستگی شغلی به عنوان میزان اهمیتی که نقش و شغل فرد برای او دارد و از آن برای تعریف و ارزشیابی خود استفاده می کند تعریف شده است و در واقع کارمند دلبسته به شغل، به عنوان کسی که شغلش بخش جدایی ناپذیر از تعریف خودش است، توصیف می شود (پااولی و همکاران، 1994).

تمایز دلبستگی شغلی با سازه های مشابه

اغلب محققان، واژه شغل را با واژه (کار) که کلی تر از شغل می باشد هم تراز و معادل می دانند. دلبستگی کاری به عنوان باوری هنجارمند در رابطه با ارزش یا مرکزیت کار در زندگی فرد تعریف می گردد و عموما تابعی از اجتماعی شدن کارکنان یا شرایط فرهنگی می باشد لذا این باور هنجاری به طور تاریخی ایجاد می شود. در صورتی که دلبستگی شغلی، هویت روانشناختی با شغل می باشد (کانونگو، 1983).

سازه دلبستگی شغلی تا حدودی شبیه به سازه تعهد سازمانی است، از این نظر که این دو سازه هر دو مرتبط با تعیین هویت کارمند با تجربه کارش هستند. با این وجود چون دلبستگی شغلی به طور دقیق تری مربوط به تعیین هویت کارمند با فعالیت های کاری اش است و روی یک شغل خاص تمرکز دارد، با سازه تعهد سازمانی که وابستگی فرد به سازمان است و نگرشی در جهت سازمان می باشد متفاوت است (براون، 1996). دلبستگی شغلی بیشتر از تعهد و رضایتمندی می تواند ناشی از یک احساس عمیق باشد. این بخشی از خودشناسی فردی می باشد. مثلا ممکن است افراد قبل از ورود به سازمان، احساس تعهد را در خود پرورش دهند و رضایتمندی را توسعه دهند اما کمتر اتفاق می افتد که یک فرد قبل از ورودش به سازمان بتواند دلبستگی در شغلش را توسعه دهد. از طرفی ممکن است فرد به شدت به شغلش دلبسته باشد اما به سازمان خود متعهد نباشد و بالعکس (بلو و بول، 1987).

ابزار پرورش دهنده و ترویج دهنده دلبستگی شغلی:

براون (2007) بیان میکند که تحقیقات، دو نوع عامل سازمانی را که دقیقا مرتبط با این مساله هستند و دلبستگی شغلی را ترویج می دهند و در جهت پیشرفت اهداف سازمانی کمک می کنند را نشان می دهند. این دو عامل عبارتند از: جو روانشناختی و شیوه های مدیریت منابع انسانی.

جو روانشناختی:

 به روشی که محیط سازمان توسط کارکنانشان درک می شود اطلاق می گردد. به خصوص به روشی که کارکنان، ویژگی های محیط را در ارتباط با اهداف و ارزش های خودشان تعبیر و تفسیر می کنند و برای سرزندگی شخصی در نظر می گیرند اطلاق می شود. دو بعد جو روانشناختی که به شدت به دلبستگی شغلی مرتبط شده اند، سلامت روانشناختی و معناداری می باشد. کارکنان تمایل دارند محیط کاریشان را به عنوان ابزاری درک کنند که از طریق آن بتوانند به ارضای نیازها و کسب اهدافشان برسند. ادراک کارکنان از محیط کاری به عنوان محیطی که به طور روانشناختی سالم و معنادار است، رابطه قوی و مثبتی با دلبستگی شغلی و تلاش کارمند دارد.

سیاست ها و شیوه های مدیریت منابع انسانی:

این مورد دقیقا مرتبط با جو روانشناختی است و اثرات مهمی بر دلبستگی شغلی، بهره وری و عملکرد سازمانی دارد. در حالی که جو روانشناختی، مرتبط با ادراک افراد در ارتباط با این مساله است که چگونه محیط سازمان بر اهداف، وضعیت مرتبه و مقام و سرزندگی شان اثر می گذارد، شیوه های منابع انسانی میتواند سیاست ها و کنش های عینی و واقعی از سازمان را با توجه به کارمندان آن سازمان، ارائه دهد.

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

Blau, G. J, Boal, K.B., (1987). Conceptualizing how job involvement & organizational commitment affect turnover & absenteeism. The Academy of  Management Review, Vol. 12(2). p. 288-300.

Brown , S.P. (1996). A meta –analysis and review of organizational research on job involvement. Psychological Bulletin, 120, pp. 235-255.

Brown, S.P. (2007). Job involvement, Encyclopedia of industrial &organization psychology. SAGE publication, Vol.1, pp. 397-399.

Kanungo, R.N. (1979). The concepts  of  Alienation & Involvement Revisited. Psychological Bulletin, Vol. 86, pp. 119-138.

Paullay  ,I., Alliger, G., & Stone, Romero, E.(1994). Construct validation of two instrument designed to measure job involvement and work centrality. Journal of applied psychology, Vol. 79(2), pp. 224-228.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام حسابدار،مدیر تولید (رشته صنایع و مکانیک) در استان البرز
استخدام مسئول فنی رشته مهندسی پزشکی یا الکترونیک در شیراز
استخدام کارشناس زبان انگلیسی در شرکت بهساد در مرکزی
استخدام مسئول بازرگانی،کارمند فروش تجهیزات پزشکی در تهران
استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ،حسابدار،منشی دفتر
استخدام منشی مسلط به کامپیوتر در یک شرکت معتبر
استخدام ویزیتور،مدیر فروش،سرپرست فروش در خوزستان
استخدام مدیر بازرگانی خارجی،مهندس مکانیک،نرم افزار و برق
استخدام ۵ ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در مرکزی
استخدام کارشناس اداری خانم در شرکت رای نگین پرتیکان
استخدام مدیر حمل ونقل درشرکت سیمان جوین درخراسان رضوی
استخدام راننده آقا با خودرو در تاکسی بیسیم ۱۸۲۸ اهواز
استخدام اپراتور چاپ آشنا به نرم افزار های گرافیکی در تهران
استخدام اپراتورتلفن,راننده باخودرو درتاکسی بیسیم ۱۸۲۸دراهواز
استخدام برنامه نویس اندروید،طراح وب در مهندسی یلدا در اصفهان
استخدام مدرس زبان انگلیسی در آکادمی زبان سفیر گفتمان
استخدام حسابدار در شرکت کشت و صنعت مهرآفرید مانا در کرج
استخدام منشی و کارشناس حقوقی در شرکتی معتبر در تهران
استخدام کارشناس ایمنی،بهداشت آقادریک شرکت صنایع غذایی درکرج
استخدام طراح وب،تکنسین شبکه،منشی،کارشناس حقوقی
استخدام کارشناس فروش تلفنی درشرکتی معتبر در زمینه فروش نرم افزار