header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام نقشه کش صنعتی با حداقل ۲ سال سابقه در تهران
استخدام فروشنده در فروشگاه کیف و کفش در اهواز
استخدام راننده پایه یک آشنا به تراک و میکسر در اهواز
استخدام برنامه‌نویس وب،اندرویددرشرکت داده پژوه آریا واقع دراصفهان
استخدام گرافیست و تدوینگر جهت موسسه فرهنگی
استخدام تعدادی نیرو جهت صحافی – اصفهان
استخدام شرکت آسر ماکارون در استان خوزستان
استخدام لابی من متاهل جهت مجتمع مسکونی در تهران
استخدام موسه فرهنگی سوزیانا در اهواز
استخدام کارگر ساده آقا جهت کار در چشم روشنی در اهواز
استخدام تعدادی نیرو جهت نگهداری از سالمند و کودک
استخدام کمک بهیار و پرستار خانه سالمندان – اصفهان
استخدام کارمند اداری در شرکتی معتبر در تهران
استخدام شرکت ماشین اداری خوزستان فرین – اهواز
استخدام فروشنده در شرکت بازرگانی کلبه در کرمانشاه
استخدام اتوکار و چرخکار ماهر در محیطی کاملاً زنانه در کرمانشاه
استخدام تعدادی نیرو جهت بسته بندی زغال تک در اهواز
استخدام مهندس برق جهت فعالیت در اسلامشهر
استخدام تعدادی میاندوز و ریشه بندی جهت تولید تریکو – اصفهان
استخدام نیرو در مغازه پوشاک بچه گانه نی نی تاپ در کرمانشاه

رفتار اطلاع جویی و رفتار اطلاع یابی

 رفتار اطلاع­ جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه­ منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دسـتي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بر رايانه (وب) در تعامل باشد. (رفتار اطلاع­ يابي) سطح جزئي ­تر رفتار به ­كار گرفته ­شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع ­يابي شامل تمام تعامل هایي با سیستم، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه (مثل استفاده از موشواره و انتخاب پيوندها)، و خواه در سـطح انتزاعي است (مثل اتخاذ يك راهبرد جستجو يا تعيين معيارهايي بـراي تصميم ­گيري در مورد اينكه كدام يك از دو كتابي كه از مكانهاي همجوار قفسـة يـك كتابخانـه انتخـاب شده، سودمندتر است) كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعات  ارزيابي­ شده را نيز شامل مي­ شود (احمدی و یاری، 1393). بهسازی رفتار اطلاع­ یابی، اولین گام برای ایجاد و توسعه سواد اطلاعاتی است. سواد اطلاعاتی، به عنوان توشه ­ای ضروری برای گام نهادن در وادی عصر اطلاعات، به مجموعه توانمندی­ هایی اطلاق می شود كه افراد به كمك آن می توانند تشخیص دهند كه چه موقع به اطلاعات نیاز دارند و به جایابی، ارزیابی، و استفاده مؤثر از اطلاعات مورد نیاز مبادرت ورزند (سیامک، 1389). سواد اطلاعاتی مرحله ­ای بالاتر از سواد عادی جامعه است و به عقیده (والیس، 2005)، این عبارت برای توصیف مهارتهای مورد نیاز برای کنشهای موثر در محیط الکترونیک به کار می­رود. اهمیت سواد اطلاعاتی وقتی شناخته می­شود که اطلاعاتی مورد نیاز باشد و توانایی موثر یافتن، ارزشیابی کردن و به کار گرفتن اطلاعات مورد نیاز وجود داشته باشد. با توجه به قابلیت هاي گوناگون و متنوع اینترنت و سایر منابع الکترونیک هـر روز اسـتفاده کنندگان بیشتري به آن روي می آورند. علی رغم استفاده روز افزون دانشـگاهیان و پژوهشـگران از خدمات اینترنت، اطلاعات کمی درباره رفتار این گروه ­ها و میزان استفاده آن ها از منابع الکترونیـک و میزان دانش آنان از ابزارهاي جستجو وجود دارد. علاوه بر این، بـه دلیـل اهمیتـی کـه اطلاعـات در پیشرفت جوامع ایفا میکند و به لحاظ اینکه رفتار اطـلاع یـابی اینترنتـی و بـه تبـع آن راهکارهـاي جستجو و بازیابی اطلاعات در وب، از ارکان فعالیتهاي علمی در دنیاي دانـایی محـور کنـونی اسـت، آگاهی از مهارتها و تجربه ­هاي کاربران و بویژه دانشـجویان در جسـتجوي اطلاعـات بـیش از پـیش احساس می شود (کشاورز، 1383).

احمدی و یاری، (1393) در مطالعه خود عنوان داشته­ اند که رفتار اطلاع­ يابي، بعد از درک وجود نیاز، بروز می­کند و به هر فعاليت انجام­ شده توسط فرد به ­منظور يافتن اطلاعات بـراي رفـع نيـاز اطلاعـاتي اطـلاق میشود. ویلسون میان چهار نوع رفتار یعنی رفتـار اطلاعاتی، رفتار اطلاع ­جویی، رفتار اطلاع­ یابی و رفتار استفاده از اطلاعات تمایز قائل است (ویلسون، 2000). تمـايز ميـان ايـن چهار نوع رفتار به­ شرح ذيل است:         

رفتار اطلاعـاتي عبـارت اسـت از كـل رفتـار انسـان در ارتبـاط بـا منـابع و مجراهـاي اطلاعاتي شامل اطلاعيابي فعال و غيرفعال و كاربرد اطلاعات. از اينرو، رفتـار اطلاعـاتي شامل ارتباط رو در رو با ديگران، و نيز دريافت منفعلانة اطلاعات مثل تماشاي آگهي­هـاي تلويزيوني بدون قصد انجام كاري با اطلاعات خاص است.   

رفتار اطلاع ­جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه ­منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دستي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بررايانه (وب جهان گستر) در تعامل باشد.

رفتار اطلاع­ يابي سطح جزئي­ تر رفتار به­ كار گرفته­ شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع­ يابي شامل تمام تعاملهاي با نظام، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه و خواه در سـطح انتزاعـي است كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعـات بازيابي­ شده را نيز شامل ميشود.

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  احمدی، حمید و یاری، شیوا (1393). مروری بر متون رفتار اطلاع­ یابی در ایران، پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات، دوره 30، شماره 1، صفحات 197-173.

  سيامک، مرضيه (1390). بررسي تأثير قرار گرفتن در محيط دانشگاهي در سطح سواد اطلاعاتي پايه دانشجويان كارداني كتابداري و اطلاع رساني. مجله علمي ترويجي فصلنامه كتاب، شماره  84، صفحات 71-54.

  کشاورز، حمید (1383). بررسی فرایند اطلاع ­جویی پیوسته دانشجویان کارشناسی ارشد کتابداري و اطلاع رسانی دانشگاههاي دولتی شهر تهران، مجله کتابداري، سال سی و هشتم، دفتر چهل و یکم، بهار و زمستان.

Wallis, Jake, (2005). Cyberspace, information literacy and the information society, Library Review, Vol. 54, Iss: 4, pp. 218 - 222.

Wilson, T.D. (2000). Human information behavior. Informing Science 3 (2): 49-55. http://inform.nu /Articles /Vol3 /v3n2p49-56.pdf.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام رئیس امور انبارها با ۷ سال سابقه مسلط به همکاران سیستم
استخدام حسابدار در گروه سان در تهران
استخدام web master در شرکت سولار همراه هوشمند
استخدام برنامه نویس وب،IOS، جاوا (ANDROID) و SCALA در تهران
استخدام حسابدار خانم در شرکت آرایشی بهداشتی جمیل
استخدام حسابدار،مترجم،لیسانس حقوق،راننده لیفتراک در مشهد
استخدام مهندس فناوری اطلاعات،مهندس مکانیک،جوشco2-مشهد
استخدام کارشناس فروش باآموزش رایگان،حقوق،پورسانت،بیمه
استخدام کارشناس آشنا به اصول و روش های مستندسازی و ممیزی داخلی
استخدام مدیر مالی در شرکتی معتبر در اصفهان
استخدام کارشناس بازرگانی آشنا به خرید خارجی دربازرگانی APZTOYS
استخدام مسئول دفتر با سابقه در یک شرکت معتبر در تهران
استخدام بازاریاب محصولات مرتبط با خودرو در شرکت آلفا حرکت پرتوان
استخدام کارشناس فنی (مکانیک/برق) در زمینه آسانسور و پله برقی
استخدام کارمند واحد فنی (رشته شیمی ومیکروبیولوژی) در تهران
استخدام کارشناس بازرگانی،کارمند اداری،کارشناس IT
استخدام گرافیست آقا در شرکت مهندسی الکترو مولد
استخدام مدیریت بازرگانی،مدیریت توسعه و برنامه ریزی در مشهد
استخدام مهندس معمار،عمران،محاسب مسلط به سپ در مشهد
استخدام مدیر فروش بصورت تمام وقت(رشته مدیریت یا صنایع) -اصفهان
استخدام مدیر اجرایی در شرکتی معتبر در اصفهان