header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام مهندس عمران جهت کارگاه ساختمانی
استخدام منشی خانم آشنا به امور اداری، کامپیوتر و اینترنت
استخدام مدیر فروش،مدیر بازرگانی،مدیر اداری با سابقه در اصفهان
استخدام فروشنده آقا جهت شیرینی فروشی در یزد
استخدام سرپرست فروش استان ها آشنا به فروش مویرگی
استخدام منشی خانم آشنا به امور حسابداری و دفتری
استخدام صندوقدار خانم جهت کار در فست فود – شهر یزد
استخدام مهندس معمار مسلط به ۳D در تهران
استخدام آشپز و کمک آشپز جهت رستوران شقایق – یزد
استخدام مسئول دفتر،کارشناس فروش،سرپرست فروش،مهندس فروش
استخدام کارمند فروش خانم جهت شرکت بازرگانی معتبر
استخدام صندوقدار آشنا به نرم افزار سپیدز در تهران
استخدام منشی جهت دفتر دکوراسیون ساختمانی در یزد
استخدام منشی جهت کلینیک تغذیه و رژیم در یزد
استخدام مهندس عمران ژئوتکنیک مسلط به امور آزمایشگاهی
استخدام مترجم مسلط به کامپیوتر و زبان انگلیسی در تهران
استخدام منشی خانم جهت کار در چاپخانه – یزد
استخدام مترجم زبان انگلیسی مسلط به ترجمه و تایپ
استخدام کارشناس برنامه ریزی تولید در یک شرکت تولیدی LED- ارومیه
استخدام کارشناس فروش،باحقوق،بیمه،پورسانت در داده کاوان امیرکبیر

رفتار اطلاع جویی و رفتار اطلاع یابی

 رفتار اطلاع­ جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه­ منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دسـتي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بر رايانه (وب) در تعامل باشد. (رفتار اطلاع­ يابي) سطح جزئي ­تر رفتار به ­كار گرفته ­شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع ­يابي شامل تمام تعامل هایي با سیستم، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه (مثل استفاده از موشواره و انتخاب پيوندها)، و خواه در سـطح انتزاعي است (مثل اتخاذ يك راهبرد جستجو يا تعيين معيارهايي بـراي تصميم ­گيري در مورد اينكه كدام يك از دو كتابي كه از مكانهاي همجوار قفسـة يـك كتابخانـه انتخـاب شده، سودمندتر است) كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعات  ارزيابي­ شده را نيز شامل مي­ شود (احمدی و یاری، 1393). بهسازی رفتار اطلاع­ یابی، اولین گام برای ایجاد و توسعه سواد اطلاعاتی است. سواد اطلاعاتی، به عنوان توشه ­ای ضروری برای گام نهادن در وادی عصر اطلاعات، به مجموعه توانمندی­ هایی اطلاق می شود كه افراد به كمك آن می توانند تشخیص دهند كه چه موقع به اطلاعات نیاز دارند و به جایابی، ارزیابی، و استفاده مؤثر از اطلاعات مورد نیاز مبادرت ورزند (سیامک، 1389). سواد اطلاعاتی مرحله ­ای بالاتر از سواد عادی جامعه است و به عقیده (والیس، 2005)، این عبارت برای توصیف مهارتهای مورد نیاز برای کنشهای موثر در محیط الکترونیک به کار می­رود. اهمیت سواد اطلاعاتی وقتی شناخته می­شود که اطلاعاتی مورد نیاز باشد و توانایی موثر یافتن، ارزشیابی کردن و به کار گرفتن اطلاعات مورد نیاز وجود داشته باشد. با توجه به قابلیت هاي گوناگون و متنوع اینترنت و سایر منابع الکترونیک هـر روز اسـتفاده کنندگان بیشتري به آن روي می آورند. علی رغم استفاده روز افزون دانشـگاهیان و پژوهشـگران از خدمات اینترنت، اطلاعات کمی درباره رفتار این گروه ­ها و میزان استفاده آن ها از منابع الکترونیـک و میزان دانش آنان از ابزارهاي جستجو وجود دارد. علاوه بر این، بـه دلیـل اهمیتـی کـه اطلاعـات در پیشرفت جوامع ایفا میکند و به لحاظ اینکه رفتار اطـلاع یـابی اینترنتـی و بـه تبـع آن راهکارهـاي جستجو و بازیابی اطلاعات در وب، از ارکان فعالیتهاي علمی در دنیاي دانـایی محـور کنـونی اسـت، آگاهی از مهارتها و تجربه ­هاي کاربران و بویژه دانشـجویان در جسـتجوي اطلاعـات بـیش از پـیش احساس می شود (کشاورز، 1383).

احمدی و یاری، (1393) در مطالعه خود عنوان داشته­ اند که رفتار اطلاع­ يابي، بعد از درک وجود نیاز، بروز می­کند و به هر فعاليت انجام­ شده توسط فرد به ­منظور يافتن اطلاعات بـراي رفـع نيـاز اطلاعـاتي اطـلاق میشود. ویلسون میان چهار نوع رفتار یعنی رفتـار اطلاعاتی، رفتار اطلاع ­جویی، رفتار اطلاع­ یابی و رفتار استفاده از اطلاعات تمایز قائل است (ویلسون، 2000). تمـايز ميـان ايـن چهار نوع رفتار به­ شرح ذيل است:         

رفتار اطلاعـاتي عبـارت اسـت از كـل رفتـار انسـان در ارتبـاط بـا منـابع و مجراهـاي اطلاعاتي شامل اطلاعيابي فعال و غيرفعال و كاربرد اطلاعات. از اينرو، رفتـار اطلاعـاتي شامل ارتباط رو در رو با ديگران، و نيز دريافت منفعلانة اطلاعات مثل تماشاي آگهي­هـاي تلويزيوني بدون قصد انجام كاري با اطلاعات خاص است.   

رفتار اطلاع ­جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه ­منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دستي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بررايانه (وب جهان گستر) در تعامل باشد.

رفتار اطلاع­ يابي سطح جزئي­ تر رفتار به­ كار گرفته­ شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع­ يابي شامل تمام تعاملهاي با نظام، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه و خواه در سـطح انتزاعـي است كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعـات بازيابي­ شده را نيز شامل ميشود.

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  احمدی، حمید و یاری، شیوا (1393). مروری بر متون رفتار اطلاع­ یابی در ایران، پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات، دوره 30، شماره 1، صفحات 197-173.

  سيامک، مرضيه (1390). بررسي تأثير قرار گرفتن در محيط دانشگاهي در سطح سواد اطلاعاتي پايه دانشجويان كارداني كتابداري و اطلاع رساني. مجله علمي ترويجي فصلنامه كتاب، شماره  84، صفحات 71-54.

  کشاورز، حمید (1383). بررسی فرایند اطلاع ­جویی پیوسته دانشجویان کارشناسی ارشد کتابداري و اطلاع رسانی دانشگاههاي دولتی شهر تهران، مجله کتابداري، سال سی و هشتم، دفتر چهل و یکم، بهار و زمستان.

Wallis, Jake, (2005). Cyberspace, information literacy and the information society, Library Review, Vol. 54, Iss: 4, pp. 218 - 222.

Wilson, T.D. (2000). Human information behavior. Informing Science 3 (2): 49-55. http://inform.nu /Articles /Vol3 /v3n2p49-56.pdf.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام بازاریاب با سابقه کار با حقوق ثابت،پورسانت در استان البرز
استخدام کارشناس فروشADSL,کارشناس پشتیبانی فنیADSL-اصفهان
استخدام مسئول پروژه دیجیتال،طراح گرافیک در تهران
استخدام مسئول دفتر خانم با سابقه در یک شرکت معتبر
استخدام کارشناس فروش درشرکت نرم افزارگام الکترونیک
استخدام برنامه نویس در شرکت هواپیمایی پرواز سفید پوشان
استخدام کارشناس فروش،مدیر فروش باحقوق/یزد
استخدام کارمند اداری(برق،الکترونیک) در یک شرکت معتبر در تهران
استخدام کارشناس فروش تلفنی باحقوق،پورسانت،پاداش درعصر قلم
استخدام طراح سایت مسلط به php،کارمند اداری مسلط به ورد و اکسل
استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت چاپ نقش پرداز اسرا
استخدام مهندس برق در شرکت صنعتی فهامه-خراسان رضوی
استخدام مدیر امور مشتریان،مدیر تبلیغات آقا درشرکتی معتبر
استخدام ۹ ردیف شغلی در مجموعه کلینیک پوست و موی رازی
استخدام کارشناس فروش،کارشناس کار در ارتفاع در خراسان رضوی
استخدام کارشناس کنترل کیفی،مسئول نگهداری و تعمیرات در اصفهان
استخدام فروشنده،منشی،حسابدار در شرکت آرکا در تهران
استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در شرکت یاس ارغوانی در قزوین
استخدام فروشنده خانم با روابط عمومی بالا در شرکت یونیک فوم
استخدام ۵ردیف شغلی درآستان مقدس احمدی،محمدی(ع)/فارس
استخدام مدیر فروش و بازاریابی،با سابقه کار حرفه ای در داتچین