header final
irannative psychopharmacology2015
atizo
آخرین اخبار
استخدام ۶ ردیف شغلی در یک شرکت تولیدی در آذربایجان شرقی
استخدام کارمند آزمایشگاه(R&D)،کارشناس کامپیوتر،کارمند -تبریز
استخدام بازاریاب شوینده آقا در شرکت پخش عقاب در تهران
استخدام فروشنده خانم،باحقوق،مزایای عالی در شرکت معتبر در تهران
استخدام برنامه نویس Xamarin،FrontEnd،BackEnd در آسیا پرداز
استخدام بازاریاب باحقوق ثابت،پورسانت دریک شرکت معتبر
استخدام بازاریاب باتجربه،باحقوق ثابت و پورسانت در خراسان جنوبی
استخدام منشی مسلط به انگلیسی در یک شرکت تجهیزات پزشکی
استخدام کارشناس فروش در موسسه فرهنگی و هنری آفتاب ایرانیان
استخدام منشی آشنا به فتوشاپ و عکاسی در استودیو عکس واژه
استخدام بازاریاب اینترنتی در شرکت معتبر در اصفهان
استخدام وردپرس کاربابیمه،حقوق ثابت،قراردادرسمی،یک ساله،پاداش
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر شاهرود،سمنان
استخدام کارشناس فروش مسلط به تکنیک های فروش در تهران
استخدام برنامه نویس ++c تمام وقت در شرکت رازق در تهران
استخدام فروشنده آقا در فرش فرهی در شهر بوشهر و برازجان
استخدام طراح گرافیست مسلط به فتوشاپ در مجموعه سارینا
استخدام کارشناس فروش در شرکت عصر قلم آفتاب ایرانیان
استخدام فروشنده باحقوق ثابت،پورسانت در شرکت پرشین ویرا ویژن
استخدام ویزیتور و موزع در شرکت خاقانی نوین سپاهان در اصفهان

رفتار اطلاع جویی و رفتار اطلاع یابی

 رفتار اطلاع­ جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه­ منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دسـتي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بر رايانه (وب) در تعامل باشد. (رفتار اطلاع­ يابي) سطح جزئي ­تر رفتار به ­كار گرفته ­شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع ­يابي شامل تمام تعامل هایي با سیستم، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه (مثل استفاده از موشواره و انتخاب پيوندها)، و خواه در سـطح انتزاعي است (مثل اتخاذ يك راهبرد جستجو يا تعيين معيارهايي بـراي تصميم ­گيري در مورد اينكه كدام يك از دو كتابي كه از مكانهاي همجوار قفسـة يـك كتابخانـه انتخـاب شده، سودمندتر است) كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعات  ارزيابي­ شده را نيز شامل مي­ شود (احمدی و یاری، 1393). بهسازی رفتار اطلاع­ یابی، اولین گام برای ایجاد و توسعه سواد اطلاعاتی است. سواد اطلاعاتی، به عنوان توشه ­ای ضروری برای گام نهادن در وادی عصر اطلاعات، به مجموعه توانمندی­ هایی اطلاق می شود كه افراد به كمك آن می توانند تشخیص دهند كه چه موقع به اطلاعات نیاز دارند و به جایابی، ارزیابی، و استفاده مؤثر از اطلاعات مورد نیاز مبادرت ورزند (سیامک، 1389). سواد اطلاعاتی مرحله ­ای بالاتر از سواد عادی جامعه است و به عقیده (والیس، 2005)، این عبارت برای توصیف مهارتهای مورد نیاز برای کنشهای موثر در محیط الکترونیک به کار می­رود. اهمیت سواد اطلاعاتی وقتی شناخته می­شود که اطلاعاتی مورد نیاز باشد و توانایی موثر یافتن، ارزشیابی کردن و به کار گرفتن اطلاعات مورد نیاز وجود داشته باشد. با توجه به قابلیت هاي گوناگون و متنوع اینترنت و سایر منابع الکترونیک هـر روز اسـتفاده کنندگان بیشتري به آن روي می آورند. علی رغم استفاده روز افزون دانشـگاهیان و پژوهشـگران از خدمات اینترنت، اطلاعات کمی درباره رفتار این گروه ­ها و میزان استفاده آن ها از منابع الکترونیـک و میزان دانش آنان از ابزارهاي جستجو وجود دارد. علاوه بر این، بـه دلیـل اهمیتـی کـه اطلاعـات در پیشرفت جوامع ایفا میکند و به لحاظ اینکه رفتار اطـلاع یـابی اینترنتـی و بـه تبـع آن راهکارهـاي جستجو و بازیابی اطلاعات در وب، از ارکان فعالیتهاي علمی در دنیاي دانـایی محـور کنـونی اسـت، آگاهی از مهارتها و تجربه ­هاي کاربران و بویژه دانشـجویان در جسـتجوي اطلاعـات بـیش از پـیش احساس می شود (کشاورز، 1383).

احمدی و یاری، (1393) در مطالعه خود عنوان داشته­ اند که رفتار اطلاع­ يابي، بعد از درک وجود نیاز، بروز می­کند و به هر فعاليت انجام­ شده توسط فرد به ­منظور يافتن اطلاعات بـراي رفـع نيـاز اطلاعـاتي اطـلاق میشود. ویلسون میان چهار نوع رفتار یعنی رفتـار اطلاعاتی، رفتار اطلاع ­جویی، رفتار اطلاع­ یابی و رفتار استفاده از اطلاعات تمایز قائل است (ویلسون، 2000). تمـايز ميـان ايـن چهار نوع رفتار به­ شرح ذيل است:         

رفتار اطلاعـاتي عبـارت اسـت از كـل رفتـار انسـان در ارتبـاط بـا منـابع و مجراهـاي اطلاعاتي شامل اطلاعيابي فعال و غيرفعال و كاربرد اطلاعات. از اينرو، رفتـار اطلاعـاتي شامل ارتباط رو در رو با ديگران، و نيز دريافت منفعلانة اطلاعات مثل تماشاي آگهي­هـاي تلويزيوني بدون قصد انجام كاري با اطلاعات خاص است.   

رفتار اطلاع ­جويي عبـارت اسـت از جسـتجوي هدفمنـد اطلاعـات بـه ­منظـور ارضـاي هدفي خاص. در جريان جستجو فرد ممكن است با نظـامهـاي اطـلاع­ رسـاني دستي، ماننـد روزنامه يا كتابخانه يا با نظامهاي مبتني بررايانه (وب جهان گستر) در تعامل باشد.

رفتار اطلاع­ يابي سطح جزئي­ تر رفتار به­ كار گرفته­ شده از سوي جستجوگر در تعامل با نظامهاي اطلاع­ رساني است. رفتار اطلاع­ يابي شامل تمام تعاملهاي با نظام، خـواه در سـطح تعامل انسان با رايانه و خواه در سـطح انتزاعـي است كه اعمال ذهني، نظير قضاوت در مـورد ربـط داده­ هـا يـا اطلاعـات بازيابي­ شده را نيز شامل ميشود.

منبع:

در نگارش این مطلب، از منابع زیر بهره گرفته شده است. استفاده از این مطالب برای محققین، آزاد میباشد. اما از آنجا که ترجمه یا تایپ این مطالب مستقیما توسط (ایراکا) انجام شده و یا توسط کاربران گرامی، به صورت انحصاری به (ایراکا) واگذار شده است، هرگونه کپی برداری توسط سایر سایتها و وبلاگها، غیرمجاز بوده و فقط با ذکر آدرس دقیق این صفحه، مجاز میباشد.

  احمدی، حمید و یاری، شیوا (1393). مروری بر متون رفتار اطلاع­ یابی در ایران، پژوهشنامه پردازش و مدیریت اطلاعات، دوره 30، شماره 1، صفحات 197-173.

  سيامک، مرضيه (1390). بررسي تأثير قرار گرفتن در محيط دانشگاهي در سطح سواد اطلاعاتي پايه دانشجويان كارداني كتابداري و اطلاع رساني. مجله علمي ترويجي فصلنامه كتاب، شماره  84، صفحات 71-54.

  کشاورز، حمید (1383). بررسی فرایند اطلاع ­جویی پیوسته دانشجویان کارشناسی ارشد کتابداري و اطلاع رسانی دانشگاههاي دولتی شهر تهران، مجله کتابداري، سال سی و هشتم، دفتر چهل و یکم، بهار و زمستان.

Wallis, Jake, (2005). Cyberspace, information literacy and the information society, Library Review, Vol. 54, Iss: 4, pp. 218 - 222.

Wilson, T.D. (2000). Human information behavior. Informing Science 3 (2): 49-55. http://inform.nu /Articles /Vol3 /v3n2p49-56.pdf.

 
applyroad
hashemirafsanjani
پربیننده ترین اخبار
استخدام نسخه پیچ با سابقه کار و مجرب در کرج
استخدام کارگر نیمه ماهر جوان در منطقه تجاری در تهران
استخدام فوق دیپلم مددکاری در شهر کرج
استخدام نگهبان در یک گروه تولیدی و صنتعی مبلمان در مشهد
استخدام سرپرست کارگاه ترجیحاً فوق دیپلم در تهران
استخدام خانم جهت نظافت و آشپزی در شهر تهران
استخدام صندوقدار جهت کار در کترینگ مهنا در مشهد
استخدام یک آبدارچی آقا جهت دفتر پیشخوان دولت در تهران
استخدام مونتاژ کار خانم جهت بسته بندی پلاستیک
استخدام طراح معماری و نمای ساختمان و دکوراسیون داخلی
استخدام کارشناس فروش در زمینه تاسیسات و مکانیک در تهران
استخدام مهندس عمران یا معماری جهت برنامه ریزی و کنترل پروژه
استخدام پرستار و ماما و بهیار و تکنسین بیهوشی در کرج
استخدام فروشنده ماهر با فن بیان عالی در مشهد
استخدام تعدادی تراکت پخش کن جهت همکاری در شهر تهران
استخدام یک نفر کارگر انبار ترجیحا با سابقه در شهر تهران
استخدام دندانپزشک عمومی جهت کار در کلینیک در کرج
استخدام کارگر ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در غرب تهران
استخدام سرایدار جهت همکاری در شهر مشهد
استخدام سرایدار زوج بدون فرزند جهت همکاری در تهران
استخدام خانم جهت امور منزل به صورت نیمه وقت در تهران